شناسایی زمان متورم شدن جوانه‌ها در درختان

متورم شدن جوانه‌ها در درختان میوه

برای اجرای صحیح و به‌موقع برنامه‌های کوددهی و سمپاشی در درختان میوه، ضروری است که شناخت کافی از مراحل مختلف رشد آنها داشته باشیم. یکی از مهم‌ترین مراحلی فنولوژیکی درختان که بعضی از کشاورزان در موردش سوال می‌کنند، مرحله متورم شدن جوانه‌ها است. همانطورکه می‌دانید، در برنامه‌های تغذیه‌ای درختان میوه، یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه کوددهی، محلول‌پاشی برگی فروت‌ست است که بخشی از آن در مرحله متورم شدن جوانه‌ها اعمال می‌شود. همچنین بعضی از برنامه‌های سمپاشی قبل و بعد از تورم جوانه‌ها اجرا می‌شوند، بنابراین شناسایی زمان دقیق متورم شدن یا تورم جوانه‌ها در درختان ضروری به‌نظر می‌رسد.

متورم شدن جوانه‌ها در درختان چه زمانی است؟

متورم شدن جوانه‌ها زمانی است که درختان از خواب زمستانی خارج شده و تغییر شکل محسوسی در جوانه‌های آنها مشاهده می‌شود. بااین‌کار فعل و انفعالات بیوشیمیایی در داخل جوانه‌ها برای تبدیل به گل یا برگ شروع می‌شود. جوانه درختان بسته به نوع درخت ممکن است به برگ یا گل تبدیل شود.
متورم شدن جوانه‌ها گاهی با تغییر رنگ محسوس، افزایش حجم و ظهور و جابجایی فلس‌ها روی جوانه همراه است.

متورم شدن جوانه‌ها در درختان

در تصویر بالا جوانه‌های برگ و گل افرای قرمز را مشاهده می‌کنید. در تصویر سمت چپ جوانه‌های برگ در دو حالت خفته و متورم شده و در تصویر سمت راست جوانه‌های گل خفته و متورم شده قابل مشاهد است. هم در جوانه‌های گل ‌و هم میوه، افزایش حجم در آنها مشاهده می‌شود.

متورم شدن جوانه‌ها در درخت آلو

در تصویر بالا مراحل مختلف گل‌دهی در نوعی درخت آلوی ژاپنی را مشاهده می‌کنید. در مرحله (A) جوانه‌های گل در مرحله خفتگی قرار داشته و در مرحله (B) به حالت متورم درآمده‌اند.

متورم شدن جوانه‌ها در گلابی

در تصویر بالا، مرحله یک و دو به ترتیب جوانه خفته و متورم شده در درخت گلابی را نشان می‌دهد.

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 3.9 / 5. تعداد رأی: 17

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.