برنامه کوددهی باغات و مزارع

امروزه یکی از چالش‌هایی که کشاورزان عزیز با آن مواجه هستند نحوه مدیریت تغذیه در باغات و مزارع است. این مدیریت کوددهی شامل مواردی مثل انتخاب نوع کود، زمان مصرف، مقدار و روش مصرف آن‌هاست که به عنوان چهار اصل مهم در تغذیه گیاهی شناخته می‌شوند.

دریافت برنامه غذایی اختصاصی

یکی از خدماتی که در کشاورزا ارائه می‌شود، ارائه برنامه کودی اختصاصی برای شما عزیزان است که در این صفحه می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید تا کارشناسان واحد آموزش برنامه متناسب با کشت و کار شما را نگارش و تقدیم کنند.

برنامه کوددهی چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

برنامه تغذیه یا کوددهی دستورالعملی است که در آن نوع کودهای مصرفی، زمان، مقدار و روش مصرف آن‌ها در طول فصل رشد مشخص شده است.

اصول مهم در تغذیه باغات و مزارع

درصورتی که از لحاظ سایر عوامل مثل اقلیم، تامین آب و نوع رقم محدودیتی وجود نداشته باشد با تغذیه صحیح می‌توان به عملکردهای مطلوبی دست یافت.

بسیاری از کشاورزان از ما سوال می‌کنند که چه از کودی برای افزایش عملکرد فلان محصول استفاده کنم؟ در جواب سوالات این مدلی باید بدانید که :

یک نوع کود به تنهایی نمی‌تواند همه نیاز گیاه را برطرف کند و به پتانسیل عملکرد برساند. برای رسیدن به عملکردهای بالا ضروری است که چند کود را در قالب یک برنامه تغذیه‌ای یا همان برنامه کوددهی اصولی و علمی مصرف کرد.

گیاهان برای رشد و تولید مطلوب به حدود 16 نوع عنصر غذایی نیاز دارند که 3 مورد از آنها از طریق آب و هوا تامین می‌شود اما 13 مورد دیگر را باید از طریق کودها در اختیار گیاهان قرار دهیم. زمانی که از یک کود استفاده می‌کنید حداکثر می‌توانید 1 تا 3 عنصر پرنیاز گیاه را تامین کنید اما بقیه عناصر چه می‌شود؟

تفاوت برنامه کوددهی عمومی و اختصاصی

یکی از اشتباهات رایجی که بین بعضی از کشاورزان دیده می‌شود این است که برنامه‌های عمومی تغذیه‌ای را بصورت مشترک برای تمام کشت و کارها اجرا می‌کنند. بعضی از کارشناسان محترم نیز هم دستورالعمل‌ها را بصورت عمومی توصیه و تجویز می‌کنند.

اما به نظر شما این روش درستی برای کوددهی است؟

باید بدانید که نیاز گیاهان به عناصر غذایی براساس نوع رقم، شرایط اقلیمی، نوع خاک، میزان آب در دسترس و بسیاری از عوامل دیگر متفاوت است. بنابراین باید دستورالعملی که برای باغ شما توصیه می‌شود متفاوت از باغ همسایه شما باشد.

اگر تابحال با برنامه‌های عمومی باغ یا مزرعه خود را مدیریت می‌کردید، توصیه می‌کنیم از اجرای آنها خودداری کنید. شاید این برنامه‌ها نتیجه‌ای داشته باشند اما نمی‌توانند گیاه را به پتانسیل عملکرد برسانند.

ما در کشاورزا، به معایب و کاستی‌های برنامه‌های عمومی واقف هستیم و با علم به این موضوع یک برنامه کوددهی اختصاصی و متناسب با نوع کشت شما ارائه می‌دهیم.

در برنامه غذایی اختصاصی که تقدیم شما می‌کنیم، موارد زیر را براساس نوع گیاه، شرایط اقلیمی، مشکلات موجود در باغ یا مزرعه و توان مالی کشاورز پوشش داده‌ایم:

  • تعیین نوع کودهای مصرفی
  • زمان استفاده از کودها
  • مقدار مناسب مصرف
  • روش صحیح مصرف کودها

سوالات متداول

چطور می‌توانم برنامه کوددهی اختصاصی دریافت کنم؟

در همین صفحه‌ روی دکمه “دریافت برنامه غذایی” کلیک کرده و در صفحه جدید نوع کشت مورد نظر خودتان را انتخاب کنید، بعد از این‌کار به صفحه پرسشنامه اختصاصی آن گیاه هدایت خواهید شد. در این صفحه اطلاعات خواسته شده را با دقت پاسخ داده و روی دکمه ارسال کلیک کنید. بعد از ارسال اطلاعات منتظر دریافت برنامه تغذیه‌ای و تماس کارشناسان واحد آموزش بمانید.

برنامه غذایی براساس چه کودهایی نگارش می‌شود؟

برنامه‌ای که تقدیم شما می‌شود براساس بهترین و با کیفیت‌ترین کودهای موجود در بازار ایران نگارش می‌شود تا باخیالی راحت از بابت کیفیت کودها، کار خودتان را براحتی پیش ببرید. اگر از قبل کودی تهیه کرده و در انبار موجود دارید، درصورت درخواست شما و بعد از حصول اطمینان از کیفیت آنها می‌توانیم براساس آن کودها نیز برنامه اختصاصی ارائه دهیم.

هزینه دریافت برنامه غذایی باغات و مزارع چقدر است؟

درحال حاضر این برنامه کودی بصورت رایگان نگارش می‌شود و بابت مشاوره نیز مبلغی دریافت نمی‌شود اما ممکن است در آینده برای افزایش کیفیت خدمات مبلغی در قبال این کار دریافت شود.

توضیحات این صفحه برایم کافی نبود و نیاز به اطلاعات بیشتری دارم.

برای کسب اطلاعات بیشتر دراین زمینه با ما از طریق شماره‌های 091432222930 و 09380958871 در ارتباط باشید و یا از طریق دکمه گفتگوی آنلاین اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا