راه‌های تشخیص اصالت کودهای کشاورزی + ویدیو

تشخیص اصالت کودها

یکی از سوالات رایجی که کشاورزان عزیز از ما می‌پرسند، این است که فلان کود اصله یا نه؟ یا چطور کودهای تقلبی را تشخیص دهیم. متاسفانه بواسطه ناآگاهی خریدار و دلایل مختلف کودهای تقلبی در بازار زیاد شده‌اند. در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با روش‌های تشخیص کود تقلبی و اصالت کودهای کشاورزی با شما صحبت کنیم. هرنوع کودی که خرید می‌کنید از کود گیاهان آپارتمانی گرفته تا سایر کودها باید دارای یکسری ویژگی‌هایی باشند تا بتوان با اطمینان بیشتر خریداری کرد.

در ادامه دعوت می‌کنیم این ویدیو آموزشی را تماشا کنید.

معنای اصالت کود

اولا باید بدانید که معنای اصالت با کیفیت فرق دارد. هرکود اصلی صرفا با کیفیت نیست و بسیاری از افراد معنای این دو را یکسان درنظر می‌گیرند. بنابراین کودی که خرید می‌کنید باید هم اصل بوده و هم دارای کیفیت باشد.

کود اصل و با کیفیت
کود اصل یا کود با کیفیت

اگر فروشنده‌ای مجوزها و شناسنامه کود را ملاک فروش خود قرار داد، حتما نباید با این موارد قانع شوید. باید بحث کیفیت آن را نیز ارزیابی و سپس اقدام به خرید کنید.

در این آموزش مواردی را ارائه می‌کنیم که اصل یا تقلبی بودن انواع کودهای کشاورزی را بررسی می‌کند و برای اطمینان از کیفیت آنها باید مراحل بیشتری مثل تحقیق و پرس‌وجو در مورد شخص یا شرکت تولید کننده و سوال از سایر مصرف کنندگان را طی کنید.

طی گشت و گذاری که در منابع اینترنتی داشتیم بسیاری از وب‌سایت‌ها اصالت کودها را تنها در ثبت شدن نام آن محصول در موسسه خاک و آب معرفی کرده‌اند. اما باید بدانید که این روش تنها راه انتخاب کود نیست.

اولا باید بدانید هرکودی که در این موسسه مجوز گرفته و ثبت شده صرفا کود بسیار با کیفیتی نیست اما می‌تواند مهر تاییدی بر قانونی بودن فرایند تولید آن محصول باشد. هرچند در طی فرآیند صدور مجوز کیفیت کود هم بررسی و ارزیابی می‌شود.

دوم اینکه اگر کودی در موسسه خاک و آب ثبت نشده صرفا کود تقلبی نیست. این روزها بواسطه سخت‌گیری‌هایی که صورت می‌گیرد (که البته بعضا به‌جا هستند) برخی از تولید کنندگان نمی‌توانند محصول خود را در موسسات مربوط ثبت کنند و هستند بعضی از کودهای با کیفیتی که هنوز شماره ثبت کودی ندارند.

بنابراین ما تعریف کود اصل و با کیفیت را به این صورت در نظر می‌گیریم.

هرکودی که توسط افراد معلوم الهویه و از راه سالم و از مواد با کیفیت تولید شده باشد کود اصل و با کیفتی می‌باشد و کودی که در اصطلاح بعضی از تولیدکنندگان، بصورت زیرپله‌ای تولید شده باشد کود تقلبی است.

چرا باید اصالت کودها را مورد بررسی قرار دهیم؟

همانطور که می‌دانید در همه صنف‌ها و کلا هرچیزی که به عنوان کالا خرید و فروش می‌شود، درصدی از آنها اصالت نداشته و اصطلاحا تقلبی هستند.  متاسفانه در صنعت کشاورزی هم، کودها هم از این امر مستثنی نیستند و بعضی از افراد برای سودجویی بیشتر اقدام به تهیه و عرضه کودهای تقلبی می‌کنند.

شغل مقدس کشاورزی
کشاورزی شغل مقدسی است!

البته اگر این افراد بی‌وجدان بدانند و درک کنند کشاورز با چه زحمت و مشقتی به کار مقدس کشاورزی می‌پردازد هیچ وقت اقدام به عرضه کودهای تقلبی نمی‌کنند.

کودهای تقلبی نه‌تنها سودی برای کشت و کار شما ندارند، بلکه در مواردی باعث خسارت به باغ یا مزرعه شده و جز ضرر برای کشاورز چیز دیگری به همراه ندارند.

در این میان بسیاری از کشاورزان عزیز بخوبی می‌توانند کودهای اصل را از تقلبی تشخیص دهند و درصدی از آنها اگاهی کافی از این موضوع ندارند و با خرید این کودها متحمل ضررهای زیادی می‌شوند.

باتوجه به مواردی که گفته شد ضروری است که هنگام خرید کود از اصل بودن و کیفیت آنها اطمینان پیدا کنیم. در ادامه همراه ما باشید تا روش‌های تشخیص اصالت کودها را خدمتتان آموزش دهیم.

راهکارهای تشخیص کودهای تقلبی در بازار

در این بخش مواردی که می‌تواند ما را در تشخیص اصالت کودها کمک کند بصورت زیر است. توجه داشته باشید این موارد تنها اصالت کود و تا حدودی کیفیت را بررسی می‌کنند و برای اطلاع دقیق از کیفیت آنها باید تحقیقات بیشتری انجام داد.

بررسی اطلاعات درج شده روی برچسب کود

قبل از هرچیزی بدانید کودهایی که برچسب ندارند را نباید خرید کرد. کودی که ساده‌ترین مورد یعنی درج اطلاعات اولیه روی برچسب را نداشته باشد، احتمال خیلی زیاد بدرد کشاورزی نخواهد خورد. شاید به عنوان مصالح ساختمانی بتوان از آن استفاده کرد.

بعضا مشاهده شده بعضی از کودها داخل بطری بی‌نام و نشان عرضه می‌شوند. توصیه ما این است که هیچ وقت سمت محصولات این مدلی نروید.

تشخیص اصالت کود از طریق برچسب محصول
تشخیص اصالت کود از طریق برچسب محصول

اولین کاری که به هنگام خرید کود باید انجام دهید این است که برچسب روی آن را به دقت مطالعه و بررسی کنید. روی این برچسب حتما دنبال اطلاعاتی مانند نام شرکت یا شخص تولید کننده به همراه آدرس معتبر، شماره ثبت کودی، منبع و درصد عناصر موجود در آن بگردید. در اینترنت اسم شخص یا شرکت را جستجو کنید که آیا این شرکت اصلا وجود خارجی دارد یا خیر؟

البته افراد سودجو موقع تهیه کودهای تقلبی آرم، برچسب و اسم شرکت‌های معتبر دیگر را روی کود درج می‌کنند. برای اطمینان می‌توانید به وب‌سایت شرکت معرفی شده در برچسب محصول مراجعه کرده و از صحت وجود این کود در لیست محصولات آن شرکت مطلع شوید.

استعلام شماره ثبت کودی از سایت موسسه تحقیقات خاک و آب

یکی از مواردی که از روی برچسب محصول می‌توان صحت آن را بررسی کرد، شماره ثبت کودی است. برای اینکار به وب‌سایت پایگاه جامع اطلاعات مواد کودی کشور به آدرس www.kswri.ir مراجعه کنید. این سایت زیر نظر موسسه تحقیقات خاک و آب و سازمان جهاد کشاورزی فعالیت می‌کند.

تشخیص کود تقلبی یا استعلام شماره ثبت کودی
استعلام شماره ثبت کودی

در صفحه اول این سایت در قسمت پایین بخشی باعنوان جستجو درج شده که می‌توانید براساس نام محصول یا شماره ثبت کودی عملیات جستجو را انجام دهید.  

بررسی شماره ثبت کودی محصول از طریق پیامک

پیامک اصالت کود
پیامک اصالت کود

یکی دیگر از راه‌های بررسی اصالت کود ارسال پیامکی شماره ثبت آن محصول (معمولا 5 یا 6 رقمی) به شماره 3000646424 است. بعد اینکار پیامک اصالت کود حاوی اطلاعاتی مانند نام کود، نام تجاری، نوع آن ، وزن و تاریخ انقضای مجوز بصورت اتوماتیک برایتان ارسال می‌شود.

جمع‌بندی و خلاصه مطلب تشخیص اصالت کودها

 • کودهای اصل کودهایی هستند که توسط افراد با هویت مشخص و از راه‌های معتبر تولید می‌شوند.
 • یکی از راه‌های شناسایی کود اصل بررسی اطلاعات برچسب محصول است. در این برچسب حتما شخص و شرکت تولید کننده را بررسی کنید که وجود خارجی دارند یا خیر و آیا این کود در لیست محصولات آن شرکت قرار دارد یا خیر
 • یکی از مواردی که می‌تواند اعتبار کود را تایید کند شماره ثبت کودی آن است. اما وجود این شماره کیفیت آن را تضمین نمی‌کند.
 • ممکن است بعضی از کودها بنابر دلایلی شماره ثبت کودی نداشته باشند اما از کیفیت مناسبی برخوردار باشند. در این موارد حتما نام شرکت و اعتبار آن را بررسی کنید.
 • با ارسال شماره ثبت کودی به شماره 3000646424 پیامک اصالت کود را دریافت خواهید کرد که در آن اطلاعاتی از محصول گنجانده شده است.
 • همه مواردی که در این مقاله ذکر شد تنها اصل یا تقلبی بودن کود و تا حدودی کیفیت را بررسی می‌کنند و برای اطلاع از کیفیت آنها باید موارد بیشتری مثل اثرات کود در کار سایر مصرف کنندگان، اعتبار تولید کننده و … را بررسی کنید.

سوالات متداول در ارتباط با تشخیص کودهای تقلبی

 • آیا کودهای اصل، با کیفیت و خوب هستند؟
  • باید توجه داشت که کیفیت و اصالت موضوعات متفاوتی هستند. همه کودهای اصل لزوما با کیفیت نیستند. در بازار کودهای مختلفی وجود دارد با اینکه همه مجوزهای لازم را از موسسات مربوطه دریافت کرده‌اند اما در عمل اثرگذاری چندانی روی کشت‌ها ندارند.
 • چطور می‌‎توان اصالت کود را تشخیص داد؟
  • از طریق راه‌هایی که داخل مقاله ذکر شده مثل استعلام پیامکی، مراجعه به سایت موسسه تحقیقات خاک و آب و بررسی برچسب محصول می‌توان کودهای اصل را از تقلبی تشخیص داد.
 • کودی که شماره ثبت ندارد بی‌کیفیت است؟
  • لزوما اینطور نیست. هستند بسیاری از کودهایی که شماره ثبت کودی ندارند اما بسیار با کیفیت هستند. ممکن است بنابردلایل مختلف مثل انقضاء مجوز و یا موارد دیگر کودی فاید شماره ثبت کودی در سایت موسسه خاک و آب باشد. اگر کودی شماره ثبت کودی نداشت موارد دیگر مثل اصالت شرکت و شخص تولید کننده و اطلاعات روی برچسب محصول را بادقت بیشتری بررسی کنید.

اگر در زمینه اصل یا تقلبی بودن کودهای کشاورزی نظر و تجربه‌ای دارید در قسمت پایین همین صفحه برای استفاده سایر کاربران مطرح بفرمایید.

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد رأی: 5

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

2 پاسخ

 1. بعضیا خاکو گوله گوله در میارن شکل کود میفروشن فقط یکم بریزید داخل ظرفی ویکم آب بریزید روش بهم بزنید خود به خود مشخص میشه که خاک بوده و تبدیل به گل میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.