ریزش میوه در درختان و راه‌های جلوگیری از آن

دلیل ریزش میوه درختان

یکی از نگرانی‌هایی که اکثر باغداران عزیز در طی فصل با آن مواجه هستند، ریزش میوه در درختان است. این ریزش تاحد زیادی می‌تواند باعث کاهش عملکرد در تولیدات باغی شود. در این پست آموزشی از وب‌سایت کشاورزا قصد داریم در ارتباط با علت ریزش میوه درختان و راه‌های جلوگیری از آن صحبت کنیم.

زمان ریزش میوه در درختان

میوه‌های درختان مختلف در طول فصل رشد می‌تواند ریزش کند، ولی این ریزش عموما در 3 مرحله ( بعد از گلدهی، ریزش در مراحل میانی رشد و قبل از برداشت) اتفاق می‌افتد.

ریزش بعد از گلدهی

ریزش میوه در درختان

این ریزش بلافاصله بعد از گلدهی و تشکیل میوه اولیه اتفاق می‌افتد. در اکثر موارد ریزش میوه در زمان بعد از گلدهی طبیعی بوده و میوه ای که در این دوره می‌ریزد به اندازه نخود بوده و ممکن است در نتیجه گرده افشانی ضعیف باشد.  گرده‌افشانی ضعیف ممکن است در نتیجه هوای نامناسب باشد. عملیات گرده‌افشانی در بیشتر درختان میوه توسط زنبورها صورت می‌گیرد. در روزهای گرم و آفتابی فعالیت زنبورها برای گرده‌افشانی بیشتر می‌شود و در هوای خنک و بارانی کمتر فعالیت می‌کنند. هوای خنک و بارانی در طول دوره گلدهی فعالیت زنبورها کاهش داده و منجر به گرده‌افشانی ضعیف می‌شود و ممکن است منجر به ریختن میوه شود. یخ‌زدگی و دماهای سرد در طی این دوره نیز می‌تواند باعث ریزش میوه شود.

ریزش در مراحل میانی رشد میوه (ریزش تابستانه)

ریزش دوم میوه اغلب به دلیل رقابت بین میوه‌های در حال رشد برای دریافت آب و مواد غذایی صورت می‌گیرد. این ریزش تقریبا یک تا دو ماه بعد از گلدهی شروع شده و  حدود 10 درصد از کل میوه‌های ریخته شده را به خود اختصاص می‌دهد. کمبود آب و دمای بالا نیز دراین ریزش تاثیر زیادی دارند.

زمان ریزش میوه در درختان

توجه: گیاه اگر بخواهد همه میوه‌های تشکیل شده را نگه دارد، بین میوه‌ها برای دریافت مواد غذایی رقابت شکل گرفته و در نهایت اندازه میوه‌ها ریز خواهد شد. ولی زمانی که بخشی از میوه‌ها را می‌ریزد، مواد غذایی بصورت متعادل بین سایر میوه‌ها پخش شده و باعث افزایش درشتی میوه در درختان می‌شود.

ریزش در مراحل بلوغ و برداشت میوه

ریزش میوه درخت

در ریزش سوم، میوه‌های تقریبا رسیده و قابل برداشت از محل دم‌میوه جدا شده و ریزش پیدا می‌کنند. ریزش در این مرحله از لحاظ اقتصادی خسارت زیادی به کشاورز وارد می‌کند. عوامل زیادی از قبیل حمله آفات و بیماری‌ها و عوامل محیطی در ریزش میوه قبل از برداشت تاثیر دارند که در ادامه مورد بحث قرار خواهیم داد.

دلایل ریزش میوه در درختان چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد، ریزش میوه در درختان می‌تواند علت و یا دلایل متعددی داشته باشد. اما دراینجا بصورت کلی به چند مورد مهم از آنها اشاره می‌کنیم:

خسارت آفات و بیماری‌ها

معمولا این ریزش دراواخر دوره و زمانی که میوه به بلوغ رسیده اتفاق می‌افتد. آفات و بیماری‌های مختلف باایجاد شرایط تنش‌زا برای گیاه باعث ضعف و افتادن میوه آنها می‌شوند. به عنوان مثال حضور کرم سفید ریشه در خاک، بیماری لب‌شتری درهلو، لکه سیاه سیب، کرم سیب و آلو، بیماری لکله غربالی در درختان هسته دار و بسیاری از آفات و بیماری‌هالی دیگر در درختان مختلف باعث افتادن میوه می‌شوند. تشخیص علائم ناشی از آفات و بیماری‌ها آسانتر از سایر عوامل محیطی یا فیزیولوژیکی وارده بر گیاه است.

تاثیر عوامل محیطی

شرایط  نامساعد محیطی مانند گرما و یا سرماهای بیش‌ازحد و تغییرات ناگهانی رطوبت می‌تواند باعث افتادن میوه از درختان شود. درارتباط با رطوبت باید ذکر کنیم که آبیاری‌های نامنظم تاثیر زیادی در ریزش میوه دارند. کم‌آبیاری و شرایط خشکی و یا آبیاری‌های بی‌مورد و سنگین می‌تواند افتادن میوه در درختان را به دنبال داشته باشد. زمانی که آب کافی در اختیار گیاه قرار نگیرد، درخت برای اینکه بتواند به حیات خود ادامه دهد، مجبور می‌شود برخی اندام‌های مصرف کننده و اضافه مانند میوه را بریزد. بنابراین به مساله آبیاری توجه ویژه‌ای داشته باشید.
استفاده نادرست علف‌کش‌ها نیز در این مورد تاثیر دارند. تماس علف‌کش با تنه یا برگ‌ها نیز می‌تواند باعث خشکی و ریخته شدن میوه شود.

در خاک‌های با بافت سنگین و رسی به دلیل عدم تهویه مناسب ریشه‌ها، ریزش میوه قابل انتظار است. آبیاری‌های سنگین و غرقابی در چنین شرایطی می‌تواند این ریزش را تشدید کنید.

کمبود و یا بیش‌بود عناصر غذایی

عدم تعادل در مواد غذایی ذخیره شده در اندام‌های زایشی به هنگام گل‌دهی و گرده‌افشانی  و یا عدم تامین مواد مورد نیاز گیاه در طول فصل می‌تواند منجر به ریخته شدن میوه شود . همانطورکه گفته شد، یک موج ریزش میوه بلافاصله بعد از گلدهی اتفاق می‌افتد. هرچند که گفتیم این ریزش طبیعی بوده و به نوعی تنک و هرس طبیعی میوه محسوب می‌شود، اما باید بدانیم که یکی دیگر از دلایل آن می‌تواند کمبود عناصر غذایی باشد. حال اگر از سال قبل ذخیره کافی مواد غذایی در جوانه‌ها وجود داشته باشد، این ریزش می‌تواند به حداقل برسد و یا در مراحل بعد تشکیل میوه اگر عناصر غذایی کافی در اختیار گیاه قرار گیرد، می‌تواند تاثیر زیادی در حفظ  میوه روی درختان داشته باشد. این مورد با اجرای یک برنامه کودی صحیح و علمی و متناسب با نیاز گیاه می‌تواند کنترل شود.

در این ارتباط یکی از مهم‌ترین مراحل تغذیه‌ای که حتما باید به آن توجه کنید، اجرای برنامه کودی فروت ست بعد از برداشت میوه و همچنین در زمان متورم شدن جوانه‌ها است. تغذیه درختان در این مراحل تاثیر زیادی در حفظ گل‎‌ها و تبدیل آنها به میوه و کاهش ریزش میوه در مراحل اولیه فصل می‌شود.

جلوگیری از ریزش میوه در درختان

 • توجه ویژه به هرس درختان خود داشته باشید. یکی از نکاتی که برای جلوگیری از ریزش باید در نظر بگیرید، هرس درختان در زمان مناسب است. همانطور که در بالا اشاره شد، زمانی که تعداد میوه‌های تشکیل شده روی درخت بیش‌از اندازه باشد، بصورت طبیعی در مراحل اولیه یا در طول فصل رشد تعدادی از آنها می‌ریزد، دلیل آن رقابت بین میوه‌ها برای دریافت مواد غذایی است. هرس درخت باعث ایجاد تعادل بین تعداد میوه و مواد غذایی جذب شده از ریشه‌ها می‌شود. بعضی از کشاورزان حرفه‌ای اقدام به هرس میوه نیز می‌کنند. این کار باعث می‌شود مواد غذایی بین تعداد میوه کمتر توزیع شود و از این طریق جلوی ریخته شدن میوه‌ها گرفته می‌شود.
 • عملیات شخم و چالکود پای درختان اجرا نکنید. هرگونه عملیاتی که باعث آسیب به ریشه درختان شود، می‌تواند باعث ضعف درخت در جذب مواد غذایی و ریزش میوه‌ها شود.
 • از تغذیه درختان خود غافل نشوید. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های کودی که تاحدی می‌تواند ریزش میوه را کاهش دهد، فروت ست است. این برنامه کودی را می‌توانید در دو مرحله بعد از برداشت میوه در پائیز و در زمان تورم جوانه‌ها اجرا کنید. این برنامه تاثیز زیادی در جلوگیری از ریزش میوه در اوایل فصل و بعد از گلدهی دارد. در طول فصل باید با کودهای مناسب نیازهای غذایی درخت را تامین کرد. برای اینکار توصیه می‌شود کودها را درقالب برنامه کودی مصرف کنید.

امیدواریم این مطلب مورد توجهتان قرار گرفته باشد. درصورتی که در این زمینه سوال و یا تجربه‌ای دارید در بخش نظرات پایین همین صفحه با ما و سایر کابران در میان بگذارید.

مقاله درحال تکمیل شدن است. آخرین آپدیت: 26 تیر 1400

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد رأی: 32

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

6 پاسخ

 1. سلام
  چرادرختان به بعدازاین که گلها تبدیل به میوه شوند میریزند باتوجه به اینکه امسال کود هم دادم

 2. دمت گرم توضیح خوبی دادید اگر واقعا اثر خوبی داره برای درخت مشکلی نیست معرفی یا تبلیغ کنید. برنامه کودی فروت ست میگم.

 3. با سلام و وقت بخیر دوست عزیز مقاله شما با مقاله های دیگر تفاوت فاخشی داره و شما فقط نسبت به استفاده از کودهایی که تولید میشه را تبلغ میکنید اصلا برنامه کاربردی مقاله شما درست نیست ایا یک درختی یا نهال چقدر به کود شیمیایی نیاز دارد یا زمین مورد خاک در چه حدی قرار داره ویاph خاک در چه نورمی است توجه نمیکنید فقط فروت ست را تبلیغ میکنید لطفا برید تحقیق کنید بعد به کشاورز بدبخت ایده و نظر بدهیدامسال کلیه کشاورزان خسارتی که از ریزش میوه متحمل شدن قابل محاسبه نیست و علتش هم داروهایی بوده که به خورد کشاورز دادید حرفم را با عمل ثابت مینماییم و خودم سم را درزمان شمپاشی مورد ازمایش قرار دادم حالا هدف از این کار چه برنامه ای بوده خدا میداند ولی کشاورز را بدبخت بیچاره نموده اید یک محقق یک مهندس وقتی میخواهد یک برنامه حالا عذایی ویا حرص و هر کار دیگر خودش باید تحقیق کند کدام سم را تا حالا ازمایش نمودید که با ترکیبات نوشته شده در روی جلد هماهنکی داشته باشه هزاران هزار افات را با این سمها بخورد کشاورز بدبخت بیچاره دادید که حصل دسترنج یکسالش میشه با تشکر از وقتی که برای خواندن درد یک کشاورز کوچک دادید فقط لطف کنید تحقیق کنید بعد ازمایش در باغچه خود وبعد ارائه به ملت بدبخت کشاورز

  1. سلام جناب بهمن عزیز
   از توجه و وقتی که صرف این مقاله کردین سپاسگزاریم و پیامتان را چندبار و به دقت بررسی کردیم، اگر شما واقعا کشاورز هستین و دغدغه‌مند، پاسخ دغدغه و ایرادی که به کار ما گرفتین را به این صورت تقدیم می‌کنیم:
   اول اینکه ما نیز کشاورز و کشاورز زاده هستیم، منتهی در کنار تجربه سعی و تلاش کردیم بصورت علمی کار کنیم، هر مقاله‌ای که داخل سایت ملاحظه می‌فرمایید حاصل تجربه، مطالعه، تلاش شبانه‌روزی و مشورت یک تیم علمی است، هر مقاله قبل از انتشار چندین بار بررسی می‌شود تا دردی از کشاورز را درمان کند.
   سوالی که از جنابعالی داریم این است که دقیقا کدام بخش از مقاله به تبلیغ محصول پرداخته؟ در یک بخشی عنوان کردیم که فروت ست می‌تواند بخشی از ریزش میوه در اوایل بهار را کنترل کند، کجای این جمله دارای ایراد علمی و تجربی است؟ (ما کود فروش نیستیم که مثل بسیاری از وب‌سایت‌ها قصد داشته باشیم تبلیغ کود و محصول انجام دهیم)
   اگر مقالات ما مشابه دیگر ‌‌وب‌سایت‌ها باشد دارای ارزش و اعتبار خواهد بود؟ نه دوست عزیز دلیل تفاوت ما این است که وقت گذاشتیم و مقاله کپی تحویل ندادیم، اگر مطالب سایت‌های دیگر مشابه هستند جای بحث دارد.
   دوست عزیز ما فروشنده محصول نیستیم و در چندین مقاله بدون ملاحظه به بررسی و مقایسه انواع کودهای کشاورزی پرداختیم که تنها هدفشان منافع کشاورز بوده و منافع خیلی از دلالان و افراد سودجو را زیرسوال برده!

   بنابراین ما فرض می‌کنیم که شما یک کشاورز رنج کشیده و دلسوز بقیه هستید، نه کس دیگر، از اینکه مشکل و نظرتون رو مطرح کردین سپاسگزاریم، به هرحال ما در خدمت شما هستیم. شاد و موفق باشید.

  2. سلام در سیب امسال در شهرستان اشنویه فروست هیچ تاثیری نگذاشت راه حل دیگری دارد

  3. سلام خدمت شما. سپاس از نظر ارزشمندتان. اگر موارد دیگری هست بفرمایید تا سایر کشاورزان عزیز بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.