فروت ست چیست؟ مزایا و معایب استفاده از کود فروت‌ست

مزایا-و-معایب-کودهای-فروت-ست

فروت ست چیست؟ عبارتی رایج بین کارشناسان و کشاورزان است که جهت تقویت جوانه‌های درختان برای افزایش کمیت و کیفیت گلدهی به کار می‌رود. بعد از برداشت میوه در پائیز و یا با شروع فصل در بهار، بسیاری از کشاورزان به فکر تغذیه باغات خود هستند و معمولا برای این‌کار از کود فروت ست استفاده می‌کنند. اما دسته دیگری از این عزیزان، باغ را به حال خود رها می‌کنند.

کشاورزان عزیز، بعد از برداشت میوه و همچنین در شروع فصل جدید، به تغذیه و کوددهی درختان خود به همان اندازه توجه داشته باشید که در طول فصل رشد نگران وضعیت تغذیه‌ای آنها بودید. جهت تقویت جوانه‌های بارده (زایشی) درختان برای تولید سال بعد، ضروری است که در فصل جاری یا همان بعد برداشت میوه و در بعضی از درختان در اوایل فصل در زمان متورم شدن جوانه‌ها اقدام به مصرف کودهای مناسب کنید.

زمان محلول پاشی کودهای فروت‌ست

یکی از رایج‌ترین سوالات کشاورزان از ما زمان محلول پاشی محلول پاشی فروت‌ ست یا به اصطلاح بعضی از دوستان زمان سمپاشی فروت ست در درختان میوه است. دوستان عزیز این برنامه را می‌توانید در دو زمان اعمال کنید.

 1. بعد از برداشت میوه
 2. در زمان متورم شدن جوانه‌ها در اسفند و فروردین

کشاورزان عزیز بهترین زمان محلول پاشی فروت ست، بعد از برداشت میوه و زمانی است که برگ‌ها هنوز روی درخت سبز هستند. چرا این زمان؟ چون درخت تمام انرژی خود را صرف تولید میوه کرده و از لحاظ عناصر غذایی تخلیه شده است. و مواد کافی برای ذخیره در جوانه‌های بارده ندارد. بنابراین محلول پاشی فروت ست در این زمان، باعث تقویت جوانه‌های بارده برای سال آینده می‌شود. اما در بعضی از درختان مانند کیوی و انگور قضیه فرق می‌کند. در این درختان تغذیه بهاره ترجیح داده می‌شود.

در زمان متورم شدن جوانه‌ها در اسفند یا فروردین هم می‌توان اقدام به تقویت جوانه‌ها کرد اما دوستان در این زمان سطح جذب عناصر پایین است. چرا؟ چون برگی روی درخت نیست که عناصر را جذب کند. اما مصرف فروت ست از مصرف نکردن آن بهتر است. البته باید توجه کرد که بهترین زمان محلول پاشی فروت ست در بعضی از درختان همین موقع متورم شدن جوانه است. درختانی مثل کیوی و انگور. اما بقیه درختان بهتر است بعد از برداشت میوه تغذیه شوند.

فروت ست در زمان متورم شدن جوانه ها
متورم شدن جوانه‌ها

در این مقاله قصد نداریم بهترین نوع کود فروت ست را معرفی کنیم، بلکه قصد داریم در ارتباط با مزایا و معایب کودهای فروت ست و برنامه جایگزین آنها یعنی برنامه کودی فروت ست صحبت کنیم تا شما کشاورزان عزیز بتوانید بهترین کود برای فروت ست درختان میوه را تشخیص داده و استفاده کنید. قبل از هرچیزی لازم است تعریفی از این دو عبارت داشته باشیم.

کود فروت ست چیست؟

کود فروت ست
کود فروت ست چیست؟

امروزه برای تقویت جوانه‌های زایشی، کودهای مخصوص اینکار با عنوان کود فروت ست تولید و به بازار عرضه می‌‌‌شوند که معمولا حاوی عناصر نیتروژن، روی و بور هستند. در واقع چند عنصر غذایی داخل یک بطری گنجانده شده است. این کودها در برندهای مختلف موجود هستند.

برنامه کودی فروت ست چیست؟

برنامه کودی فروت ست
برنامه کودی فروت ست چیست؟

در این حالت، به‌جای استفاده از کود فروت ست، چند عنصر غذایی بصورت انتخابی و جداگانه در قالب یک برنامه کودی در باغات میوه جهت تقویت جوانه‌ها استفاده می‌شود. در واقع در این برنامه چند کود به عنوان مثال کود ازت، کود پتاسیم، کود روی و … جداگانه تهیه شده و مصرف می‌شوند.

حال که با دو مدل کوددهی آشنا شدید، سوالی به این شکل مطرح می‌شود. از کودهای مخصوص فروت ست در بازار استفاده کنیم یا عناصر غذایی را در قالب برنامه کودی بصورت مجزا و انتخابی در چند مرحله روی درختان محلول‌پاشی کنیم؟ جواب این سوال بسته به شرایط متفاوت است و هرکدام در جایگاه خود می‌تواند گزینه مناسبی برای کشاورز باشد. اما در ادامه به مزایا و معایبی که در مورد کودهای فروت ست و همچنین برنامه کودی فروت ست می‌پردازیم، می‌تواند شما کشاورز عزیز را در انتخاب روش مناسب راهنمایی کند.

معایب کودهای مخصوص فروت ست

همانطور که در بالا اشاره شد، همه عناصر غذایی مورد نیاز، داخل یک بطری و تحت عنوان کود فروت ست به فروش می‌رسد. با علم به این موضوع می‌توان معایب زیر را برای چنین کودهایی متصور شد.

حاوی تمام عناصر مورد نیاز برای تقویت جوانه‌های بارده و تشکیل میوه با کیفیت نیستند : اگر برچسب کودهای فروت ست را مطالعه کنید اکثر این کودها حاوی عناصر روی، بور و ازت هستند، اما امروزه مشخص شده عناصر دیگری مانند فسفر و پتاسیم نیز در یک فروت ست موفق دخیل هستند. بنابراین احتمال می‌رود، این کودها نتوانند تمام نیاز گیاه به عناصر غذایی را تامین کنند.

در بعضی از شرایط تمام عناصر غذایی موجود در کود فروت ست مورد نیاز درخت نیست: در شرایطی لازم است که بعضی از عناصر موجود در این کودها حذف شوند، به عنوان مثال در بعضی از درختان ممکن است شاهد مسمومیت بور باشیم و در صورت مصرف کودهای فروت ست که حاوی بور هستند، احتمال آسیب به درخت تشدید می‌شود. از طرفی نمی‌توان عنصر بور را از داخل کود حذف کرد.

مزایای کودهای فروت ست

مزایای کود فروت ست

در کنار معایبی که برای این کودها ذکر شده، کودهای فروت ست دارای مزایایی نیز به این شرح می‌باشند.

کودهای مقرون به صرفه هستند : کسانی که نمی‌خواهند هزینه زیادی برای تغذیه درختان کنند، مصرف این کود به دلیل هزینه پایین آن می‌تواند توجیه اقتصادی داشته باشد.

عدم نیاز به تخصص در مصرف این کودها: درصورتی که از زمان مصرف کودها آگاهی داشته باشید، با اطلاعات درج شده در برچسب محصول می‌توان اقدام به مصرف آنها کرد و نیازی به دانش قبلی ندارد.

سهولت مصرف در مواقعی که در زمان مناسبی از فصل قرار ندارید : اگر در زمان مناسبی از فصل قرار ندارید و به‌دلایلی فرصت کافی برای اجرای برنامه کودی چند مرحله‌ای فروت ست را ندارید (به عنوان مثال درصد زردی برگ‌های درخت بالا بوده و روبه خزان است)، شاید مصرف این کودها گزینه مناسب‌تری نسبت به روش مصرف مجزای عناصر غذایی باشد.

عدم نیاز به تخصص در مصرف این کودها: عناصر غذایی بصورت متعادل داخل کود گنجانده شده است و همانطور که گفته شد برای مصرف آن نیاز به تخصص ندارید.

مزایای برنامه کودی فروت‌ست

در برنامه کودی عناصر غذایی بصورت انتخابی در اختیار گیاه قرار می‌گیرند و در شرایط خاص امکان حذف، کم یا زیاد کردن مقدار یک عنصر غذایی وجود دارد. به عنوان مثال در شرایط مسمومیت بور، می‌توان این عنصر را از برنامه کودی حذف کرد. زمانی که از برنامه کودی فروت ست استفاده می‌کنید و عناصر را بصورت جداگانه روی برگ‌ها محلول‌پاشی می‌کنید، برگ‌های درخت فرصت کافی برای جذب کود را دارد و با این روش راندمان جذب عناصر غذایی  و تاثیرگذاری آنها بالا می‌رود.

معایب برنامه کودی فروت ست

معایب

در مساحت کم توجیه اقتصادی ندارد: اجرای برنامه کودی فروت‌ست شاید باتوجه به هزینه نسبتا بالای آن در مساحت‌های کم توجیه اقتصادی نداشته باشد، اما باید به این نکته توجه کنید که افزایش عملکرد در نتیجه این برنامه کودی بصورت قابل توجهی قابلیت جبران هزینه‌ها را دارد.

نیاز به دانش و تخصص : انتخاب نوع عناصر، مقدار و روش مصرف آنها در برنامه کودی فروت ست نیاز به تخصص و دانش کافی دارد و برای اجرای آن باید با کارشناسان این حوزه مشورت کرد.

در برخی موارد فرصت کافی برای اجرای برنامه چند مرحله‌ای کودی وجود ندارد و بهتر است از کودهای مخصوص فروت‌ست استفاده شود.

نکته 1- بعضی از کشاورزان سوال می‌کنند که عوارض کود فروت ست چیست؟ باید توجه کنید که اگر درختان از لحاظ آن عناصر غذایی که مصرف می‌کنید کمبودی نداشته باشند، مصرف فروت ست بی‌‎‌فایده خواهد بود و حتی در مواردی باعث مسمومیت غذایی خواهد شد. انسان را در نظر بگیرید، غذای زیاد عوض رشد بدن، باعث مسمومیت و مریضی می‌شود. در درختان میوه نیز ممکن است مسمومیت عناصر غذایی به جای تقویت جوانه‌ها، باعث ریزش گل و میوه شود.

نکته 2- هرکدام از روش‌های مصرف کود دارای مزایا و معایبی است که انتخاب آنها بستگی زیادی به شرایط شما دارد و هرکدام از آنها در جایگاه خود می‌تواند مفید باشد.

نکته 3 – اگر تصمیم دارید از کود فروت ست استفاده کنید، باید در نظر داشته باشید، بهترین کود فروت ست کودی است که از لحاظ عناصر غذایی متعادل بوده، از برند معتبری تهیه شود و عناصر ضروری مورد نیاز برای گیاه را تامین کند.

نکته دیگری که شاید لازم باشد به آن اشاره کنیم، روش مصرف فروت ست است. بهترین روش مصرف، محلول پاشی این کود است.

به پایان این مقاله آموزشی رسیدیم، از اینکه تا آخر آموزش همراه کشاورزا بودید، سپاسگزاریم. بطورخلاصه در این مقاله به سوال فروت ست چیست پاسخ داده شد، در مورد زمان محلول پاشی فروت ست صحبت کردیم. همچنین به روش‌های مختلف این محلول پاشی، مزایا و معایب هرکدام پرداختیم.

اگر در این زمینه نظر و تجربه‌ای دارید در بخش پایین این صفحه با ما و بقیه کاربران عزیز در میان بگذارید.

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 3.6 / 5. تعداد رأی: 25

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

11 پاسخ

 1. اگر مقدار فروت ست را بیشتراز دستورالعمل مصرف کنیم چه اتفاقی برای درختان خواهد افتاد.
  بطور مثال ۳برابر

 2. سلام، خسته نباشید. از محلول فروت ست برای درختان باغ استفاده کرده بودیم( حدود 1، 1.5 ماه پیش). چند درخت به داریم که از برگ آنها برای دم نوش استفاده می کردیم، امروز که خواستم از برگ به برای دمنوش استفاده کنم وقتی برگها رو برای شستن داخل آب گذاشتم بعد از چند دقیقه برگها لکه لکه شدند، می خواستم بدونم به خاطر فروت ست هست؟ و اینکه میتونم از برگها استفاده کنم یا دیگه برای دم نوش قابل استفاده نیستند؟

  1. سلام خدمت شما
   لکه‌ها به خاطر فروت ست نمیتونن باشن مگر اینکه مشکل دیگه داشته باشن. برای اطمینان بیشتر میتونید عکس بفرستید تا بررسی انجام بشه.

  2. سلام برنامه کودی یعنی عناصر جداگانه و درچند نوبت استفاده بشه؟
   بیشتر راهنمایی میکنید

  3. سلام، بله دقیقا
   به جای اینکه یک جا و از کود مخصوص فروت ست استفاده شه، بیایم عناصر غذایی را بصورت جداگانه و در چند مرحله محلول پاشی کنیم

  1. سلام جناب مولوی، ما فروشنده نیستیم و هدف فقط آموزش هست، شاید در آینده کودهای باکیفیت رو در قالب برنامه کودی خدمت کشاورزای عزیز ارائه دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.