بررسی مزایا و معایب استفاده از کود فروت ست

کود فروت ست عبارتی رایج بین کارشناسان و کشاورزان است که به گوش می‌خورد. این روزها که به اواخر دوره رشد درختان میوه در باغات نزدیک می‌شویم، بسیاری از کشاورزان به فکر تغذیه باغات خود بعد از برداشت میوه‌ها هستند و معمولا برای این‌کار از کود فروت ست استفاده می‌کنند. دسته دیگری از این عزیزان بعد برداشت میوه، باغ را به حال خود رها می‌کنند.

کشاورزان عزیز، بعد از برداشت میوه، به تغذیه و کوددهی درختان خود به همان اندازه توجه داشته باشید که در طول فصل رشد نگران وضعیت تغذیه‌ای آنها بودید. جهت تقویت جوانه‌های بارده (زایشی) درختان برای تولید سال بعد، ضروری است که در فصل جاری یا همان بعد برداشت میوه و در بعضی از درختان در اوایل فصل در زمان متورم شدن جوانه‌ها اقدام به مصرف کودهای مناسب کنید.

در این مقاله قصد نداریم بهترین نوع کود فروت ست را معرفی کنیم، بلکه قصد داریم در ارتباط با مزایا و معایب کودهای فروت ست و برنامه جایگزین آنها یعنی برنامه کودی فروت ست صحبت کنیم تا شما کشاورزان عزیز بتوانید بهترین کود برای فروت ست درختان میوه را تشخیص داده و استفاده کنید. قبل از هرچیزی لازم است تعریفی از این دو عبارت داشته باشیم.

کود فروت ست چیست؟

کود فروت ست
کود فروت ست چیست؟

امروزه برای تغذیه بعد برداشت میوه، کودهای مخصوص اینکار با عنوان کود فروت ست تولید و به بازار عرضه می‌‌‌شود که معمولا حاوی عناصر نیتروژن، روی و بور هستند. در واقع چند عنصر غذایی داخل یک بطری گنجانده شده است. این کودها در برندهای مختلف موجود هستند.

برنامه کودی فروت ست چیست؟

برنامه کودی فروت ست
برنامه کودی فروت ست چیست؟

در این حالت، به‌جای استفاده از کود فروت ست، چند عنصر غذایی بصورت انتخابی و جداگانه در قالب یک برنامه کودی در باغات میوه جهت تقویت جوانه‌ها استفاده می‌شود. در واقع در این برنامه چند کود به عنوان مثال کود ازت، کود پتاسیم، کود روی و … جداگانه تهیه شده و مصرف می‌شوند.

حال که با دو مدل کوددهی آشنا شدید، سوالی به این شکل مطرح می‌شود. از کودهای مخصوص فروت ست در بازار استفاده کنیم یا عناصر غذایی را در قالب برنامه کودی بصورت مجزا و انتخابی در چند مرحله روی درختان محلول‌پاشی کنیم؟ جواب این سوال بسته به شرایط متفاوت است و هرکدام در جایگاه خود می‌تواند گزینه مناسبی برای کشاورز باشد. اما در ادامه به مزایا و معایبی که در مورد کودهای فروت ست و همچنین برنامه کودی فروت ست می‌پردازیم، می‌تواند شما کشاورز عزیز را در انتخاب روش مناسب راهنمایی کند.

معایب کودهای فروت ست

همانطور که در بالا اشاره شد، همه عناصر غذایی مورد نیاز، داخل یک بطری و تحت عنوان کود فروت ست به فروش می‌رسد. با علم به این موضوع می‌توان معایب زیر را برای چنین کودهایی متصور شد.

کارایی جذب کودهای فروت ست پایین است : همانطور که گفتیم این کودها چندین عنصر را بصورت یکجا در خود جای داده‌اند. زمانی که کود فروت ست بصورت یکجا و در یک مرحله مصرف می‌شود، برگ‌ها فرصت کافی برای جذب چند عنصر غذایی بصورت همزمان را ندارند و این موضوع باعث کاهش کارایی جذب کود توسط برگ‌ها می‌شود.

حاوی تمام عناصر مورد نیاز برای تقویت جوانه‌های بارده و تشکیل میوه با کیفیت نیستند : اگر برچسب کودهای فروت ست را مطالعه کنید اکثر این کودها حاوی عناصر روی، بور و ازت هستند، اما امروزه مشخص شده عناصر دیگری مانند فسفر و پتاسیم نیز در یک فروت ست موفق دخیل هستند. بنابراین احتمال می‌رود، این کودها نتوانند تمام نیاز گیاه به عناصر غذایی را تامین کنند.

در بعضی از شرایط تمام عناصر غذایی موجود در کود فروت ست مورد نیاز درخت نیست: در شرایطی لازم است که بعضی از عناصر موجود در این کودها حذف شوند، به عنوان مثال در بعضی از درختان ممکن است شاهد مسمومیت بور هستیم و در صورت مصرف کودهای فروت ست که حاوی بور هستند، احتمال آسیب به درخت تشدید می‌شود. از طرفی نمی‌توان عنصر بور را از داخل کود حذف کرد.

مزایای کودهای فروت ست

مزایای کود فروت ست

در کنار معایبی که برای این کودها ذکر شده، کودهای فروت ست دارای مزایایی نیز به این شرح می‌باشند.

کودهای مقرون به صرفه هستند : کسانی که نمی‌خواهند هزینه زیادی برای عملیات فروت ست کنند، مصرف این کود به دلیل هزینه پایین آن می‌تواند توجیه اقتصادی داشته باشد.

عدم نیاز به تخصص در مصرف این کودها: درصورتی که از زمان مصرف کودها آگاهی داشته باشید، با اطلاعات درج شده در برچسب محصول می‌توان اقدام به مصرف آنها کرد و نیازی به دانش قبلی ندارد.

سهولت مصرف در مواقعی که در زمان مناسبی از فصل قرار ندارید : اگر در زمان مناسبی از فصل قرار ندارید و به‌دلایلی فرصت کافی برای اجرای برنامه کودی چند مرحله‌ای فروت ست را ندارید (به عنوان مثال درصد زردی برگ‌های درخت بالا بوده و روبه خزان است)، شاید مصرف این کودها گزینه مناسب‌تری نسبت به روش مصرف مجزای عناصر غذایی باشد.

مزایای برنامه کودی فروت‌ست

در برنامه کودی فروت ست عناصر غذایی بصورت انتخابی در اختیار گیاه قرار می‌گیرند و در شرایط خاص امکان حذف، کم یا زیاد کردن مقدار یک عنصر غذایی وجود دارد. به عنوان مثال در شرایط مسمومیت بور، می‌توان این عنصر را از برنامه کودی حذف کرد. زمانی که از برنامه کودی فروت ست استفاده می‌کنید و عناصر را بصورت جداگانه روی برگ‌ها محلول‌پاشی می‌کنید، برگ‌های درخت فرصت کافی برای جذب کود را دارد و با این روش راندمان جذب عناصر غذایی  و تاثیرگذاری آنها بالا می‌رود. تاثیرگذاری اجرای این برنامه در تقویت جوانه‌های گل نسبت به مصرف تکی کود فروت ست به مراتب بالاتر است.

معایب برنامه کودی فروت‌ست

معایب برنامه کودی فروت ست
  • در مساحت کم توجیه اقتصادی ندارد: اجرای برنامه کودی فروت‌ست شاید باتوجه به هزینه نسبتا بالای آن در مساحت‌های کم توجیه اقتصادی نداشته باشد، اما باید به این نکته توجه کنید که افزایش عملکرد در نتیجه این برنامه کودی بصورت قابل توجهی قابلیت جبران هزینه‌ها را دارد.
  • نیاز به دانش و تخصص : انتخاب نوع عناصر، مقدار و روش مصرف آنها در برنامه کودی فروت ست نیاز به تخصص و دانش کافی دارد و برای اجرای آن باید با کارشناسان این حوزه مشورت کرد.

نکته 1- بعضی از کشاورزان سوال می‌کنند که عوارض کود فروت ست چیست؟ در پاسخ باید ذکر کنیم که کودهای فروت ست عوارضی برای درختان میوه ندارند و مصرف آنها تاثیر زیادی در تقویت جوانه‌های گل و میوه در درختان دارد.

نکته 2- هرکدام از روش‌های مصرف کود جهت فروت ست دارای مزایا و معایبی است که انتخاب آنها بستگی زیادی به شرایط شما دارد و هرکدام از آنها در جایگاه خود می‌تواند مفید باشد.

نکته 3 – اگر تصمیم دارید از کود فروت ست استفاده کنید، باید در نظر داشته باشید، بهترین کود فروت ست کودی است که از لحاظ عناصر غذایی متعادل بوده، از برند معتبری تهیه شود و عناصر ضروری مورد نیاز برای گیاه را تامین کند.

(میانگین امتیازها 4.7) - (3 نفر)
برنامه کودی باغات و مزارع

اکبر سیفی

کارشناس شرکت خوشه پروران زیست فناور، علاقه‌مند به کارهای پژوهشی در حوزه کشاورزی، یادگیری و آموزش

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. سلام، خسته نباشید. از محلول فروت ست برای درختان باغ استفاده کرده بودیم( حدود 1، 1.5 ماه پیش). چند درخت به داریم که از برگ آنها برای دم نوش استفاده می کردیم، امروز که خواستم از برگ به برای دمنوش استفاده کنم وقتی برگها رو برای شستن داخل آب گذاشتم بعد از چند دقیقه برگها لکه لکه شدند، می خواستم بدونم به خاطر فروت ست هست؟ و اینکه میتونم از برگها استفاده کنم یا دیگه برای دم نوش قابل استفاده نیستند؟

    1. سلام خدمت شما
      لکه‌ها به خاطر فروت ست نمیتونن باشن مگر اینکه مشکل دیگه داشته باشن. برای اطمینان بیشتر میتونید عکس بفرستید تا بررسی انجام بشه.

    1. سلام جناب مولوی، ما فروشنده نیستیم و هدف فقط آموزش هست، شاید در آینده کودهای باکیفیت رو در قالب برنامه کودی خدمت کشاورزای عزیز ارائه دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا