بهترین زمان محلول پاشی فروت ست پسته و کودهای مناسب آن

فروت ست پسته

یکی از مهم‌ترین مراحل تغذیه‌ای در باغات پسته، فروت ست پسته است. کشاورزان زیادی در مورد زمان محلول پاشی و فواید اجرای فروت‌ست و بهترین کود برای محلول پاشی فروت ست در درختان پسته از ما سوال می‌کنند. یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که بعد از برداشت پسته چه کودی باید داد؟ از طرفی باتوجه به اینکه سطح زیادی از باغات کشور زیر کشت این محصول باارزش است تصمیم گرفتیم مقاله‌ای در مورد فروت ست در پسته نگارش کنیم.

فروت ست پسته چیست؟

فروت ست عبارتی لاتین به معنای تنظیم و تشکیل میوه است. برای اینکار تغییراتی در گل اتفاق افتاده و میوه‌های اولیه شکل می‌گیرند که این مرحله همان فروت ست در پسته است. اما در ایران فروت‌ست را به عنوان یک کود می‌شناسند و محصولاتی مخصوص با عنوان کود فروت‌ست تولید و به بازار عرضه می‌شود.

فواید فروت ست در درختان پسته

فروت ست درختان پسته

به‌طورکلی، نه‌تنها در پسته بلکه در سایر درختان اجرای فروت ست دارای فوایدی به صورت زیر است:

 • کاهش سال‌آوری: یکی از فواید فروت ست در درختان پسته، کاهش احتمال سال‌آوری است. سال‌آوری به این معنی است که در یک سال درختان پسته بار خوبی داشته و در سال بعد میزان تولید بسیار کاهش می‌یابد. با تقویت جوانه‌های بارده از لحاظ ذخایر غذایی با فروت ست، احتمال این اتفاق کاهش می‌یابد.
 • کاهش ریزش جوانه‌های بارده در پسته: حتما برای شما هم پیش آمده که در سال جاری درصدی از جوانه‌های بارده سال آینده (پتک) ریزش می‌کنند. با اجرای فروت ست بعد از برداشت، تا حد زیادی می‌توان جلوی این ریز را گرفت.
 • افزایش کیفیت گلدهی و تبدیل آنها به میوه پسته : یکی دیگر از فواید فروت ست برای درختان پسته افزایش درصد تبدیل گل به میوه است. تبدیل گل به میوه در بهار از لحاظ بیوشیمیایی فرآیندی پیچیده است که تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند دمای هوا، شدت تابش نور، ساختار گل، میزان ذخایر کربوهیدرات‌ها در جوانه، هورمون‌ها و ذخایر عناصر غذایی جوانه بستگی دارد. اگر در زمان گلدهی سایر شرایطی که ذکر شد در شرایط بهینه باشد، تغذیه با کود فروت ست می‌تواند باعث افزایش درصد گل‌های تبدیل شده به میوه در درختان پسته شود.
 • کاهش ریزش میوه پسته بعد از تشکیل آن: ریزش میوه پسته نیز به مانند سایر درختان تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند حمله آفاتی مثل پسیل، شرایط آب و هوایی و کوددهی است. تغذیه درختان با کودهای مناسب هم به عنوان فروت ست و هم کوددهی در قالب برنامه اصولی و علمی بعد از تشکیل میوه می‌تواند مانع یا باعث کاهش ریزش میوه در مراحل اولیه شود. برای مطالعه بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود مقاله ریزش میوه در درختان را مطالعه فرمایید.
 • کاهش احتمال سرمازدگی: در صورتی که درختان از لحاظ تغذیه‌ای تامین شوند، مقاومت آنها در برابر خسارت سرمازدگی افزایش می‌یابد.

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست پسته

در گذشته باور عمومی براین بود که فروت ست را باید در بهار و در زمان متورم شدن جوانه‌ها اجرا کرد درحال حاضر نیز برخی از کارشناسان همین مورد را توصیه می‌کنند، اما امروزه مشخص شده است که تقویت جوانه‌های بارده پسته با فروت ست بعد از برداشت میوه، تاثیر زیادی در تشکیل میوه موفق دارد. براساس مطالعات، تشکیل میوه و کیفیت گل‌دهی در پسته تاحد بسیار زیادی وابسته به ذخایر غذایی سال قبل در جوانه‌های بارده است. بنابراین تغذیه درختان پسته بعد از برداشت میوه‌ها تاثیر زیادی در این امر دارد. هرچند فروت‌ست بهاره هم بی‌تاثیر نیست!

با توجه به مواردی که گفته شد، عملیات فروت ست را باید در 2 مرحله اجرا کرد.

بعد از برداشت میوه

هدف از تغذیه گیاه در این مرحله تقویت جوانه‌های بارده روی شاخه‌های پسته است. بعد ازاینکه میوه‌های پسته برداشت شدند، اقدام به اجرای فروت ست کنید.

فروت ست پسته بعد از برداشت میوه

مهم‌ترین نکته در مورد تغذیه پسته بعد از برداشت میوه، توجه به وضعیت برگ‌ها از لحاظ سبزینگی است. درصورتی که برگ‌های سرسبز بوده و کیفیت خوبی داشته باشند، جذب عناصر غذایی با کارایی بالاتری صورت می‌گیرد اما در صورت ریزش برگ‌ها و زرد شدن آنها کیفیت کوددهی فروت ست کاهش می‌یابد. بنابراین برنامه فروت ست را با تاخیر اجرا نکنید. بهترین زمان اینکار بلافاصله بعد از برداشت میوه و قبل از زرد شدن برگ‌ها است.

زمان متورم شدن جوانه‌ها در بهار

مرحله دوم محلول پاشی فروت ست، زمان متورم شدن جوانه‌ها در پسته است. توجه شود که قبل از ظهور گل‌آذین عملیات کودهی انجام شود.

فروت ست پسته در زمان متورم شدن جوانه ها

تاثیر فروت ست در زمان متورم شدن جوانه‌ها نسبت به تغذیه درختان پسته بعد از برداشت میوه کمتر است، به این‌خاطر که در بهار و در زمان متورم شدن جوانه‌ها، برگی روی درخت وجود ندارد تا عناصر غذایی را جذب کند و جوانه‌ها هم درصد کمتری از عناصر غذایی را جذب می‌کنند، از طرفی ریشه گیاهان فعال نبوده و با آب آبیاری نیز نمی‌توان مواد غذایی را در اختیار درختان پسته قرار داد. اما نباید از تاثیر مثبت، هرچند کمتر فروت ست در زمان متورم شدن جوانه‌ها غافل شد. برای اینکار می‌توان در اواخر اسفند یا اوایل بهار و زمانی که جوانه‌ها متورم شده‌اند اقدام به محلول‌پاشی فروت ست در پسته کرد.

توجه: برای افزایش کیفت، درشت شدن میوه‌ها و افزایش عملکرد پسته، باید اجرای برنامه‌های کوددهی بعد از تشکیل میوه تا انتهای فصل نیز ادامه داشته باشند. صِرف اجرای فروت ست به تنهایی نمی‌تواند شما را به عملکردهای بالا برساند. همانطور که گفته شد فروت‌ست تنها بخشی از برنامه کودی در باغات پسته و سایر درختان میوه است.

با توجه به مواردی که گفته شد، بهترین زمان محلول‌پاشی فروت ست پسته چه زمانی است؟ در پاسخ باید گفت بهترین زمان این‌کار، بعد از برداشت میوه در فصل جاری است. برای تاثیر گذاری بیشتر می‌توان در زمان متورم شدن جوانه‌ها نیز اقدام به محلول پاشی فروت ست در پسته کرد.

کود فروت ست پسته چه عناصری باید داشته باشد؟

 برای فروت ست موفق و تقویت جوانه‌های بارده در پسته، عناصر روی، بور، نیتروژن (ازت) و پتاسیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. در بازار کودهایی با عنوان کود فروت ست عرضه می‌شوند که معمولا این عناصر را با نسبت‌هایی مختلف دارند. اما باید در زمان تهیه این کودها کیفیت، شماره ثبت کودی و درصد عناصر موجود در آنها را بررسی کنید.  

نکته 1- مصرف کود فروت ست و عناصر غذایی موجود در آن، زمانی موثر خواهد بود که درخت نیاز به این مواد داشته باشد. درصورتی که کمبودی از لحاظ این عناصر در درخت پسته وجود نداشته باشد، مصرف کودهای فروت‌ست تاثیر بر آن نخواهد داشت و در مواردی ممکن است مسمومیت گیاهی نیز اتفاق افتد. یکی از رایج‌ترین این موارد، مسمومیت بور است. بهترین کار این است که اقدام به آنالیز بافت گیاهی کرده و از وضعیت عناصر موجود در درخت مطلع شده و سپس اقدام به کوددهی کرد. در صورتی که سطح عنصر خاصی مانند بور در گیاه بالا بود، باید این عنصر را از برنامه کودی فروت ست حذف کنید. در چنین شرایطی نمی‌توان یک عنصر خاص را از کود فروت ست پسته حذف کرد، بنابراین تنها راهکار این است که عناصر را جداگانه تهیه و مصرف کنید.

نکته 3– کشاورز عزیز، همانطور که گفته شد، عمکرد نهایی تنها با اجرای فروت ست تضمین نمی‌شود و برای رسیدن به عملکردهای بالا باید همه شرایط اقلیمی، آبیاری و سایر مدیریت‌های زراعی در وضعیت بهینه باشند.

چند نکته مهم به هنگام خرید کود فروت ست پسته

1- از شرکت‌های معتبری کودها را خرید کنید. شرکت‌های معتبر داخلی زیادی نیز وجود دارند که کودهای بسیار باکیفیت حتی قابل رقابت با شرکت‌های خارجی تولید می‌کنند.

2- به هنگام خرید کود فروت ست پسته، از وجود شماره ثبت کودی معتبر روی برچسب محصول اطمینان حاصل کنید. برای بررسی اعتبار آن، شماره ثبت کودی را از وب‌سایت موسسه تحقیقات آب و خاک استعلام بگیرید.

3- در مواری مشاهده شده که در بازار کودهایی مخصوص با عنوان کود فروت ست پسته به فروش می‌رسند، باید بدانید که این کودها جنبه تبلیغاتی و فروش دارند و کودهای فروت ست دیگری که برای سایر درختان میوه استفاده می‌شوند، برای پسته نیز قابل مصرف هستند.

4- کودهای گران قیمت صرفا با کیفیت نیستند و ممکن است کودهایی که قیمت پایین دارند، از کیفیت بالاتری برخوردار باشند.

سوالات متداول کشاورزان در مورد فروت‌ست پسته

بهترین زمان محلول‌پاشی کود فروت ست در پسته چیست؟ برای اینکار می‌توان در مرحله اول بعد از برداشت میوه و قبل از ریزش برگ‌ها و در شرایطی که برگ درخت حالت سبزینگی خود را داراست، اقدام به محلول‌پاشی فروت ست کرد. برای تاثیر گذاری بیشتر، در مرحله دوم می‌توان در زمان تورم جوانه‌ها اقدام به محلول‌پاشی فروت ست پسته کرد.

بهترین روش مصرف کودها در هنگام تغذیه فروت ست چیست؟ بهترین روش اجرای عملیات فروت ست در درختان پسته، مصرف کودها به روش محلول‌پاشی برگی است. در این صورت، عناصر غذایی با کارایی بالاتری در اندام‌های هدف مانند جوانه‌های بارده ذخیره خواهند شد. در صورتی که این کودها بصورت ریشه‌ای یا خاکی مصرف شوند، احتمال تلفات کود و کاهش جذب و انتقال به جوانه‌ها بالا می‌رود.

بهترین کود برای فروت‌ست پسته چه کودی است؟ در بازار کودهای مخصوص فروت ست با همین عنوان به فروش می‌رسند، اگر می‌خواهید از کود فروت ست استفاده کنید، مواردی مانند شماره ثبت کودی محصول، شرکت سازنده و درصد عناصر موجود در آن را بررسی کنید.

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 3.2 / 5. تعداد رأی: 33

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

6 پاسخ

 1. سلام محلول پاشی فروت ست در زمانی که دانه های پسته به صورت ارزنی شکل هستن تاثیر داره یا نه ممنون میشم از راهنمایی تون

 2. زمان استفاده از روغن ولک چه زمانی است ؟وچه مارکی خوبه
  من از پارسال دارم مصرفش مورد نداره ؟

 3. با سلام و احترام محلول پاشی فروت ست در چند نوبت انجام میشود آیا برای باقالی مازندرانی هم میتوان زد چه وقت ممنونم

  1. سلام خدمت شما
   برای اثرگذاری بیشتر بهتر است در 2 نوبت انجام شود. اگر امکانش فراهم نبود همان یک نوبت هم کفایت میکند.
   فروت ست برای درختان میوه است و برای باقالی برنامه کوددهی جدا باید اجرا شود.

  1. سلام دوست عزیز، توصیه کودی بصورت عمومی مثل تجویز دارو بدون معاینه پزشک هست. پیشنهاد میکنم براساس شرایط باغتون برنامه غذایی اختصاصی اجرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.