فروت ست انگور: بهترین زمان محلول پاشی و نکات فنی مهم

فروت ست انگور

فروت ست انگور ، عبارت آشنای این روزهای باغداران انگورکار در سراسر کشور است. در این ارتباط سوالات زیادی در مورد زمان فروت ست در باغات انگور و کودهای مناسب این‌کار مطرح می‌شود. اگر شما هم انگور کار هستید، حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید، مطالب مفید و کاربردی در مورد انگور را تقدیمتان می‌کنیم.

فروت ست انگور چیست؟

معنی خود عبارت فروت ست در مو (انگور)، تنظیم و تشکیل میوه اولیه است. یعنی مراحلی که طی می‌شود تا میوه اولیه شکل بگیرد. اما در بین کشاورزان به اسم نوعی کود شناخته می‌‌شود و با مصرف آن میوه‌های اولیه بهتر و باکیفیت‌تری تشکیل می‌شود.

استفاده از فروت ست چه فوایدی برای انگور دارد

در پست‌های قبلی در مورد فواید فروت ست توضیحاتی ارائه شده، اما برای یادآوری باید بدانید که اجرای فروت ست در باغات انگور باعث افزایش کیفیت و درصد گل‌های تبدیل شده به میوه (افزایش تعداد میوه روی خوشه)، کاهش ریزش گل و در مراحل بعد باعث کاهش ریزش میوه می‌شود. درصورتی که بعد از تشکیل میوه و در طول فصل رشد شرایط محیطی و اقلیمی بهینه باشد و مدیریت‌های زراعی دیگر مانند کوددهی بصورت اصولی انجام شود، شاهد افزایش عملکرد در باغات انگور خواهیم بود.

زمان مناسب فروت ست در انگور

برخلاف بسیاری از درختان میوه، تشکیل جوانه‌های بارده و زایشی در انگور در بهار صورت می‌گیرد. یکی از توصیه‌های نادرست فروت ست برای درختان بصورت عمومی محلول‌پاشی بعد از برداشت میوه است. اما باید بدانید که این توصیه برای همه درختان، بخصوص انگور صادق نیست.

زمان فروت ست انگور

کشاورزان عزیز توجه داشته باشید، آغازش گل و تشکیل جوانه‌های بارده انگور در بهار صورت می‌گیرد، بنابراین بهترین زمان فروت ست انگور در فصل بهار است.

اگر بخواهیم بصورت دقیق زمان محلول‌ پاشی فروت ست در انگور را مشخص کنیم، به‌این صورت است که کودهای فروت ست از منبع مناسب باید بعد از باز شدن جوانه‌های برگ و قبل از گل‌دهی (حد فاصل بین ظهور برگ و گل‌ها) در بهار و بصورت محلول‌پاشی مصرف شوند. محلول‌پاشی بعد از گل‌دهی تاثیری روی تشکیل میوه ندارد و حتما قبل گل‌دهی عملیات فروت ست را انجام دهید.

محلول‌پاشی فروت ست بعد از برداشت میوه انگور در پائیز نیز اثرگذاری چندانی ندارد و همانطور که گفته شد، بهترین زمان برای اینکار، در بهار و بعد از باز شدن برگ و قبل از ظاهر شدن گل‌هاست. با اینکار عناصر غذایی بصورت بهینه توسط اندام‌‌های بارده جذب شده و تاثیر زیادی در تشکیل میوه اولیه خواهد داشت.

ویژگی‌های کودهای فروت ست انگور

کودهای فروت ستی که برای سایر درختان میوه استفاده می‌شوند، برای انگور نیز قابل استفاده هستند. اکثر کودهای فروت ست حاوی عناصر روی، بور، نیتروژن، اسیدآمینه و در مواردی حاوی مقادیری پتاسیم هستند. اگر کودی این عناصر را بصورت متعادل دارا بود قابلیت مصرف به عنوان کود فروت ست انگور را دارد.

کود فروت ست انگور

اگر در بازار مشاهده کردید که کودی مخصوص برای فروت ست انگور به فروش می‌رسد، بدانید که جنبه تبلیغاتی داشته و برای فروش بیشتر اینچنین نام‌گذاری شده‌اند، وگرنه می‌توان همین عناصر ذکر شده را بصورت انتخابی و جداگانه تهیه کرده و در قالب برنامه کودی مصرف کرد. کود فروت ست انگور ویژگی خاص و متمایزی نسبت به سایر کودهای فروت‌ست ندارد و به هنگام خرید این کودها موارد زیر را بررسی کرده و مد نظر داشته باشید.

1- محصول با برند معتبری را خرید کنید. و حساسیتی از بابت ایرانی یا خارجی بودن محصول نداشته باشید، امروزه شرکت‌های داخلی نیز محصولات بسیار با کیفیت‌تری تولید می‌کنند.

2- به هنگام خرید کود فروت ست برای انگور شماره ثبت کودی آن را از پایگاه جامع اطلاعات مواد کودی کشور استعلام بگیرید، درصورتی که اسم کود مورد نظر شما در لیست این موسسه قرار داشت، تاحدودی می‌توان به محتوای آن اعتماد کرد.  

3- کودهای گران قیمت، الزما کود با کیفتی نیستند، در مواردی مشاهده شده که برچسب تقلبی رو محصول باعث فروش آن محصول با قیمت بالاتری شده است.

4- در آخر توصیه ما به شما عزیزان استفاده از برنامه کودی در عوض کود فروت ست است. در این حالت عناصر غذایی را بصورت انتخابی و جداگانه تهیه کرده و در قالب برنامه کودی فروت ست برای انگور استفاده کنید. برای درک بیشتر این موضوع توصیه می‌شود، مقاله “معایب و فواید کود فروت ست” را مطالعه کنید.

5- اگر در بازار کود مخصوص برای فروت ست درختان انگور مشاهده کردید، گول اسم آن را نخورید، باید بدانید این محصولات جنبه تبلیغاتی و فروش دارند، همه کودهای فروت ست برای همه درختان میوه قابل استفاده هستند.

(میانگین 4.7) - (6 نفر)
برنامه کوددهی باغات و مزارع
اکبر سیفی
اکبر سیفی
کارشناس شرکت خوشه پروران زیست فناور، علاقه‌مند به کارهای پژوهشی در حوزه کشاورزی، یادگیری و آموزش
نوشته‌های مشابه

در بخش انجمن کشاورزا می‌توانید سوالات خود را ارسال و با کارشناسان درباره موضوعات مختلف بحث و تبادل نظر کنید.

4 پاسخ

  1. باعرض سلام جناب مهندس سیفی جدیدا باغ اناری خریداری کردیم یکسال زحمتش رو کشیدیم ولی متاسفانه انارهایاکرموبودن یاکپک داشتن یاریز بودن
    خلاصه محصول خوبی نداشتیم شمامی تونین مارو راهنمایی بفرمایین از الان که فصل پاییز هست بایدجه کارهایی بکنیم

    1. سلام جناب شهیدی، در مورد کنترل آفات و بیماری‌ها با یک گیاهپزشک متخصص مشورت بفرمایید. اما بحث تغذیه و کوددهی رو ما در خدمتتون هستیم. اگر تمایل داشتید یک برنامه کوددهی اختصاصی تقدیمتون میکنیم

  2. سلام مهندس بابت مقاله خوبتون سپاسگزارم، از چه مارکی برای فروت ست درختامون استفاده کنیم؟

    1. سلام جناب یاری، همونطور که انتهای مقاله ذکر شده، شماره ثبت کودی محصول رو بررسی کنید معتبر باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.