راهنمای مراقبت از گلخانه در تابستان

مراقبت از گلخانه در تابستان

به علت افزایش دما در تابستان، کشت محصولات در داخل گلخانه با مشکلاتی همراه است. ایجاد نسبت متعادل سایه،  گردش هوا (تهویه) و رطوبت، می‌تواند شرایط مناسبی را برای تولید محصولات در گلخانه ایجاد کند.

عملیات گلخانه‌ای

قبل ازاینکه بتوانید کشت موفقی را در گلخانه شروع کنید، باید برخی از استراتژی‌های بهداشتی را رعایت کنید. برای جلوگیری از جذب و گسترش آفات و بیماری‌ها، باید قبل از کشت سکوها، گلدان‌ها، قفسه‌ها، میزها و و تمام ابزارهای گلخانه را ضدعفونی کرد.

کاهش ورود نور به گلخانه

پرده سایه انداز برای گلخانه

با کاهش نفوذ نور به گلخانه می‌توان میزان دمای محیط را پایین نگه داشت. برای این‌کار می‌توان از پرده‌های سایه‌انداز روی گلخانه استفاده کرد. در ساعات ظهر شبکه سایه‌انداز گیاهان را در برابر تنش گرمایی محافظت کرده و باعث افزایش کارایی مصرف آب در گیاهان و افزایش کیفیت محصول می‌شود.

ایجاد شرایط تهویه مناسب

برای تسهیل گردش هوا در داخل گلخانه، پلاستیک‌های کناری گلخانه را در تمام روز بین ساعات 6 صبح تا 7 بعد از ظهر باز نگه دارید. در ساعات شب در صورتی که هوا خیلی گرم نبود، برای جذب بهتر CO2 توسط گیاهان، پلاستیک‌ها را پایین بکشید. علاوه‌براین می‌توانید از فن‌های تهویه استفاده کنید.

مه‌پاشی

مه پاشی در گلخانه

استفاده از سیستم‌های مه‌پاش هر نیم ساعت به مدت 5-10 دقیقه در طول روز می‌تواند بصورت موثر باعث کاعش دمای گلخانه شود. قطرات ریز تولید شده توسط این سیستم‌ها در برخورد با هوا تبخیر شده و باعث خنک شدن هوای گلخانه می‌شود.

مدیریت‌های گیاهی

آبیاری

آبیاری به موقع و تامین رطوبت گلخانه در حد بهینه، می‌تواند شرایط مناسبی را برای گیاه ایجاد کند. برای اینکار اوایل صبح اقدام به آبیاری کنید. عملیات آبیاری باید صبح زود و زمانی که گیاهان فعال هستند انجام شود. از آبیاری گیاهان در زمان ظهر، بعد از ظهر و عصر به‌شدت خودداری کنید.

EC و pH  

در تابستان، EC آب و خاک به دلیل سرعت بالای تبخیر افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی کنترل منظم میزان شوری (EC) و pH آب و خاک گلخانه ضروری است.

برای توسعه میکروکلیمای کانوپی گیاهی، برگ‌های پیر، مرده، پوسیده و اضافی را حذف کنید که به نوبه خود به بهبود تهویه مناسب در گلخانه کمک می‌کنند.

محافظت از گیاهان

گرمای تابستان، محیط ایده‌آلی را برای تولید مثل سریع آفات در گلخانه فراهم می‌کند. بنابراین پیش‌بینی‌های لازم را برای جلوگیری از رشد و توسعه آفات و بیماری‌ها داشته باشید. علاوه‌بر‌این باید بطور منظم با علف‌های مبارزه کنید. علف‌های هرز، علاوه‌بر رقابت با گیاه برای جذب آب، موادغذایی، نور و فضا، می‌توانند منبع غذایی، محل و عامل رشد آفات و بیماری‌ها باشند.آۀی

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رأی: 1

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.