بهبود رنگ میوه در درختان سیب

افزایش رنگ‌گیری میوه در درختان سیب

رنگ میوه یکی از فاکتورهای مهم کیفی در سیب است که تاثیر بسیار زیادی در بازارپسندی آن دارد. از این جهت بسیاری از کشاورزان به دنبال افزایش رنگ‌گیری میوه در باغات سیب هستند.

یکی از ترکیبات بسیار مهم و موثر در شکل‌گیری رنگ قرمز میوه سیب آنتوسیانین است. در کنار آنتوسیانین، ترکیبات دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند باعث تولید رنگ شوند. میزان تجمع آنتوسیانین در میوه می‌تواند بسته به عوامل محیطی (مانند نور و دما)، تغذیه‌ای، مدیریت‌های باغی و مرحله‌ی رشدی درخت تغییر کند.

عوامل محیطی موثر بر رنگ‌گیری میوه سیب

نور

میزان تولید آنتوسیانین، به شدت تحت تأثیر نور است. فراهمی کافی نور باعث افزایش تولید آنتوسیانین و تولید رنگ قرمز در پوست میوه سیب می‌شود. توجه شود میوه‌های در معرض سایه از لحاظ رنگ کیفیت مناسبی ندارند و این موضوع به خاطر تجمع ناکافی آنتوسیانین در میوه است. در این راستا شاید برخی مدیریت‌های باغی مانند رعایت تراکم کاشت درختان، هرس مناسب و استفاده از مالچ‌های با قابلیت بازتاب دهنده نور برای افزایش رنگ‌گیری میوه در سیب موثر باشد.

افزایش میزان رنگ گیری میوه در سیب

دما

یکی دیگر از فاکتورهای محیطی موثر بر افزایش رنگ گیری میوه سیب، دما است. در دماهای پایین به خصوص در شب‌های سرد میزان تولید آنتوسیانین بالا رفته و در نتیجه میوه از لحاظ رنگ کیفیت مناسبی خواهد داشت. دوره بحرانی رنگ‌گیری میوه در سیب از لحاظ دما، دو تا سه هفته قبل از برداشت میوه است. دماهای بهینه برای رنگ‌گیری میوه در بین ارقام سیب متفاوت است ولی به طور کلی این دما می‌تواند بین 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد متغیر باشد.

تغذیه گیاهی و تاثیر آن بر افزایش رنگ‌گیری میوه درختان سیب

نیتروژن

مصرف بیش از حد و یا دیرهنگام کودهای نیتروژنه باعث کاهش میزان رنگ قرمز در سیب‌های قرمز می‌شود. البته این امر می‌تواند در ارقام سیب سبز (Granny Smith) یک مزیت به شمار رود، چرا که در این نوع از سیب‌ها، نیتروژن باعث افزایش میزان رنگ سبز و کاهش رنگ قرمز در میوه می‌شود.

معرفی کود برای افزایش رنگ گیری میوه سیب

توجه : در صورتی که نوع ارقام باغتان از نوع سیب قرمز است، در دوره رنگ‌گیری میوه از کودهای نیتروژنه استفاده نکنید.

فسفر

تحقیقات نشان می‌دهد که فسفر تاثیر مثبتی در رنگ‌ گیری میوه سیب دارد. فسفر این کار را با افزایش تولید نوعی آنزیم که در تولید آنتوسیانین نقش دارد انجام می‌دهد. آنتوسیانین یکی از ترکیبات اصلی در میوه است که رنگ قرمز آن را تعیین می‌کند. منبع و زمان مصرف فسفر مهم است. محلول پاشی برگی فسفر بعد از تشکیل میوه و اوایل رسیدگی میوه بسیار حائز اهمیت است. پالیاش و همکارانش (2002) تاثیر استفاده برگی و خاکی فسفر بر رنگ‌گیری میوه چند رقم سیب را بررسی کرده و مشاهده کردند که فسفر درصد قرمزی میوه را در ارقام سیب به طور معنی‌داری افزایش داد.

پتاسیم

با افزایش ظرفیت قندها در میوه می‌توان به افزایش رنگ‌گیری میوه کمک کرد. برای افزایش میزان قندها و رنگ‌گیری میوه باید ظرفیت پتاسیم را در داخل میوه بالا برد. برای این‌کار کاربرد ریشه‌ای این عنصر در طول فصل و کاربرد برگی پتاسیم در انتهای فصل توصیه می‌شود.

توجه شود که برای این‌کار از کودهای پتاسه حاوی کلر استفاده نکنید!


پتاسیم نیز باعث افزایش میزان آنتوسیانین در میوه سیب می‌شود. باید توجه داشت که میزان مصرف پتاسیم با سایر کاتیون‌ها بخصوص کلسیم و منیزیم در تعادل باشد. عدم تعادل بین عنصر پتاسیم، کلسیم و منیزیم می‌تواند منجر به بروز لکه تلخی در سیب شود.

منیزیم

کاربرد خاکی منیزیم باعث بهبود میزان رنگ قرمز از طریق افزایش میزان تولید کربوهیدارت‌ها در میوه سیب می‌شود.

روی و منگنز

روی باعث بهبود رنگ سیب می‌شود در حالی که منگنز به بهبود رنگ سبز میوه کمک می‌کند.

با توجه به موارد گفته شده، برای افزایش رنگ‌گیری میوه در درختان سیب، علاوه بر توجه به مدیریت‌های صحیح باغی، از کودهایی استفاده کنید که عناصر یادشده را در مقادیر مناسبی دارا باشند.

در صورتی که در مورد مقاله آموزشی « رنگ گیری میوه سیب » نظر و یا تجربه‌ای دارید از بخش نظرات با سایر کاربران کشاورزا در میان بگذارید…

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد رأی: 7

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

2 پاسخ

  1. با سلام و احترام
    بابت اطلاعات مفید و کاربردی ممنونم.لطفا مقاله ای در خصوص نقش عناصر غذایی در رنگ گیری میوه ها تهیه بفرمایید.

    1. سلام جناب داود عزیز، ممنون که به وب سایت خودتون سر زدین، پیشنهاد شما حتما بررسی میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.