تشخیص جوانه برگ و میوه در درختان

تشخیص جوانه برگ و میوه در درختان

شناخت کافی از اندام‌های مختلف درختان میوه، کمک زیادی در مدیریت صحیح آنها خواهد داشت. به‌عنوان مثال در زمان هرس درختان اگر نتوانیم انواع جوانه برگ و گل (میوه) را تشخیص دهیم، نمی‌توانیم بصورت صحیح هرس انجام دهیم و با این کار ممکن است بخش‌ زیادی از جوانه‌های گل و میوه از بین برود که در سال بعد افت تولید را شاهد خواهیم بود .

تشخیص جوانه گل و میوه در درختان

قبل از هرچیزی باید بدانید جوانه‌های گل به گل و درنهایت به میوه تبدیل شده و جوانه‌های برگ نیز همانطور که از نامش معلوم است، به برگ و بعضی از آنها به شاخه تبدیل می‌شوند. به جوانه برگ، جوانه رشد  نیز می‌گویند.

یکی از اشتباهات رایج بین کشاورزان در زمان هرس درختان این است اقدام به قطع شاخه‌هایی می‌کنند که روی آنها جوانه گل زیادی متمرکز است. این کار ناشی از عدم توانایی کافی آنها در تشخیص جوانه برگ و میوه است. در مقالات قبلی به زمان متورم شدن جوانه‌ها در درختان پرداختیم. اما در این پست بصورت تصویری انواع جوانه درختان میوه را بررسی خواهیم داد.

تفاوت جوانه برگ و گل

  • جوانه‌های گل یا همان میوه، در بسیاری از موارد کرک‌دار و درشت بوده، در حالیکه جوانه‌های برگ، صاف، نوک تیز و باریک هستند. این مورد در درختان هلو و شلیل براحتی قابل مشاهده است.
  • در بسیاری از موارد جوانه‌های انتهایی (اپیکال) جوانه میوه را تشکیل می‌دهند.
جوانه گل در درخت هلو

در تصویر بالا جوانه میوه در درخت هلو را مشاهده می‌کنید که حتی گلبرگ‌های صورتی نیز داخل آن قابل تشخیص است.

جوانه میوه و برگ در درخت سیب

این تصویر نیز مربوط به درخت سیب است که جوانه میوه و برگ از لحاظ شکل متفاوت بوده و براحتی قابل تشخیص است. در این تصویر نیز همانطور که می‌بینید، جوانه میوه در  انتهای شاخه بصورت کرک‌دار و درشت و جوانه‌های برگ (صاف و کوچک) نیز در پایین آن قابل مشاهده است.

جوانه میوه در درخت هلو

درختان هلو اغلب جوانه‌های سه‌گانه دارند. در وسط این مجموعه، یک جوانه برگ بصورت نازک قرار داشته و دو جوانه میوه در کنار آن قرار دارند.

جوانه‌های میوه یا برگ در درختان مختلف یکسان نبوده بلکه متفاوت است. به عنوان مثال تشخیص جوانه میوه و برگ در درخت گلابی کمی دشوار است. در تصویر زیر جوانه‌های میوه با پیکان‌های قرمز و جوانه‌های برگ با پیکان‌های آبی مشخص شده‌اند.

جوانه برگ و میوه در درخت گلابی

با اینکه تشخیص این جوانه‌ها در نگاه اول کمی دشوار به نظر می‌رسد، اما با کمی دقت می‎‌بینید که این دو نوع جوانه از لحاظ اندازه و شکل متفاوت از همدیگر می‎‌باشند.

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد رأی: 16

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.