حد مطلوب عناصر غذایی در خاک

حد مطلوب عناصر غذایی در خاک

تغذیه صحیح یکی از اصول اولیه دستیابی به کشاورزی پایدار است متاسفانه در کشور ما تا چند سال گذشته تنها به استفاده از دو عنصر ازت و فسفر و گاهی نیز پتاسیم توجه می‌شد و سایر عناصر که برای رشد و نمو گیاه و تولید عملکردهای بالا ضروری می باشند غفلت می‌گردید. طی چند سال گذشته و با پیگیری‌های محققین و دست اندرکاران موسسه تحقیقات خاک و آب اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه‌های کشور تا حدودی به مصرف عناصر غذایی دیگر نیز نظیر پتاسیم، روی، بر، آهن و غیره توجه گردید. بررسی این میزان از مطالعات هنوز کافی نبوده و فرهنگ‌سازی برای ترویج مصرف بهینه این عناصر غذایی، مواد آلی و کودهای بیولوژیک و … جای کار بسیاری دارد.

حد بهینه عناصر خاک


مواد غذایی دارای نقش‌های ویژه و ضروری در سوخت و ساز گیاه هستند. بر پایه نیاز گیاهان عناصر غذایی به دو گروه عناصر پر نیاز شامل ( نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم و منیزیم ) و عناصر کم نیاز شامل آهن روی منگنز مس و بر تقسیم می‌شوند البته این بدان معنی نیست که اهمیت عناصر کم نیاز کمتر از عناصر پر نیاز باشد بلکه تنها میزان مصرف آنها متفاوت است در برخی از درختان میوه نظیر سیب مشاهده می‌شود که میزان کلسیم در بعضی موارد برابر و حتی بیشتر از فسفر مورد نیاز است که این امر نشان دهنده اهمیت کلسیم است که توجه چندانی در گذشته در کشور به آن نشده است.

احتمالا تا بحال برای شما هم پیش آمده که نمونه خاک از مزرعه یا باغ خود تهیه کرده و برای آنالیز عناصر آن را به آزمایشگاه‌های خاک تحویل داده‌اید، معمولا داخل برگه نتیجه آزمایش خاک کشاورزی، صفاتی مانند میزان نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن، روی، منگنز، مس، بور، میزان هدایت الکتریکی، بافت خاک و میزان اسیدیته خاک اندازه‌گیری شده و گزارش می‌شوند. در جدول زیر غلظت بهینه عناصر غذایی و برخی پارامترهای بیوشیمیایی خاک بصورت حدودی ارائه شده است. با مقایسه برگه آزمایش خاک کشاورزی خود با جدول زیر می‌توانید به وضعیت بیوشیمیایی خاک مزرعه یا باغ خود پی‌ببرید.

توجه: اطلاعات جدول زیر بصورت حدودی بیان شده و ممکن است برای کشت‌های مختلف میزان بهینه عناصر غذایی متفاوت باشد.

نام پارامترمقدار مطلوبواحد اندازه‌گیری
نیتروژن (N)0.2 تا 0.3درصد ٪
فسفر (P)15mg/kg
پتاسیم (K)300 تا 500mg/kg
آهن (Fe)10 تا 12mg/kg
روی (Zn)1.2 تا 2.5mg/kg
مس (Cu)1 تا 2mg/kg
منگنز (Mn)8 تا 10mg/kg
بور (B)2mg/kg
هدایت الکتریکی (EC)کمتر از 2ds/m
اسیدیته (pH)6.5 تا 7
کربن آلی (OC)3درصد ٪
میزان آهک (TNV)10درصد ٪
بافت خاکلوم شنی
  • شوری کم ( 2 تا 3 دسی‌زیمنس بر متر)
  • شوری متوسط ( 3 تا 5 دسی‌زیمنس بر متر)
  • شوری زیاد ( 5 تا 8 دسی‌زیمنس بر متر)
  • شوری خیلی زیاد (8 دسی‌زیمنس بر متر به بالا)

در روزهای آینده، این پست بروز رسانی شده و اطلاعات بیشتری به آن اضافه خواهد شد…

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 3.6 / 5. تعداد رأی: 26

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.