زمان قطع آبیاری درختان میوه در پاییز

زمان قطع آبیاری درختان میوه در پاییز

در این مقاله آموزشی قصد داریم در رابطه با اهمیت آبیاری درختان بعد از برداشت میوه و همچنین زمان قطع آبیاری درختان میوه در پاییز صحبت کنیم.

آبیاری درختان بعد از برداشت میوه

یکی از مواردی که بعد از برداشت میوه در درختان باید به آن توجه داشت، مدیریت صحیح آبیاری است.

بعضی از باغداران بعد از برداشت میوه‌ها، درختان را به حال خود رها می‌کنند، اما باید دقت کنید که درصد زیادی از تولید محصول سال بعد، با انجام برخی مدیریت‌ها مانند فروت ست درختان میوه و همچنین آبیاری صحیح در سال جاری قابل تضمین است.

درختان بعد از برداشت میوه نیز به آب نیاز دارند و هرگونه تنش آبی در این مرحله روی رشد و تمایز جوانه‌های بارده برای سال بعد تاثیر منفی خواهد داشت و در مواردی باعث ریزش جوانه‌ها در سال جاری می‎شود.

براساس تحقیقات انجام شده، تنش یا کمبود آب در طول دوره بعد از برداشت میوه باعث کاهش گلدهی، کاهش تعداد و وزن اولیه میوه‌ها در بهار سال بعد خواهد شد. به عنوان مثال طی تحقیقی که در دانشگاه کالیفرنیا صورت گرفته مشاهده شد که عدم انجام آبیاری بعد از برداشت میوه‌ها باعث کاهش 33 درصدی تعداد میوه در درخت و کاهش 43 درصدی وزن میوه‌ها می‌شود که نهایتا عملکرد نهایی با کاهش روبرو خواهد شد.

بعضی از درختان مانند بادام نسبت به کمبود آب بعد از برداشت میوه از حساسیت زیادی برخوردار هستند، مخصوصا درختانی که جوانه‌های بارده آنها دیرتر تمایز می‌یابد.

زمان قطع آبیاری درختان میوه

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در انتهای فصل مطرح می‌شود این است که زمان قطع آبیاری درختان میوه چه زمانی است؟ یا اینکه حجم آبیاری درختانی که سبز هستند چقدر باید باشد؟

معمولا درختان بعد از برداشت میوه چند ماه برگ‌های خود را حفظ می‌کنند. درختان در شرایط مطلوب بعد از برداشت میوه نیز به فتوسنتز ادامه می‌دهند. در طی این فرآیند، قندها و کربوهیدارت‌ها داخل برگ‌ها تولید شده و به عنوان بلوک‌های سازنده رشد برای تولید محصول سال بعد در اندام‌ها ذخیره می‌شوند.

زمان قطع آبیاری درختان میوه
جوانه‌های زایشی درخت آلو برای سال آینده

حفظ سطح سبز برگ‌ها در درختان برای ایجاد ذخایر کافی کربوهیدارت‌ها و تمایز و نمو جوانه‌های بارده بسیار ضروری است. یکی از اشتباهات رایجی که بعضی از کشاورزان در انتهای فصل انجام می‌دهند، قطع آبیاری و تکان دادن شاخه‌ها برای ریزش زودهنگام برگ‌هاست. همانطور که گفتیم باید به درخت فرصت داد تا مقادیر کافی کربوهیدارت‌ها را ذخیره کند و جوانه‌ها تمایز و نمو پیدا کنند. با حذف برگ‌ها این فرصت از درخت گرفته می‌شود.

بطورکلی با سرد شدن هوا نیاز آبی درختان کم می‌شود اما این دلیل نمی‌شود که کلا آبیاری را قطع کنید. با توجه به مواردی که گفته شده، آبیاری را باید تا زمانی که برگ‌ها روی درختان هستند ادامه دهید. مقدار آبی که در اختیار گیاهان قرار می‌دهید بسته به نوع درخت، میزان تبخیر و تعرق و میزان رطوبت خاک متفاوت است.

آبیاری‌های بیش از حد احتمال سرمازدگی درختان را افزایش می‌دهد. برای دوره بعد از برداشت میوه، آبیاری‌های سبک و با فاصله زیاد توصیه می‌شود.

درختان در طول زمستان نیز به آب نیاز دارند اما در طول این فصل میزان آب مورد نیاز بسیار کم است. در طول این فصل معمولا نیاز آبی درختان از طریق نزولات جوی تامین ‌می‌شود. و اگر در منطقه شما باران یا برفی نباریده، رطوبت خاک را بررسی کرده و در صورت لزوم حتما اقدام به آبیاری کنید.

اگر در مورد زمان قطع آبیاری درختان میوه سوال و تجربه‌ای دارید در همین صفحه مطرح فرمایید.

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 3.9 / 5. تعداد رأی: 60

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

29 پاسخ

 1. سلام.
  ایادرخت گیلا از چه زمانی ابیاری شروع میشودو از چه زمانی تمام میشود؟؟
  متشکرم🙏

  1. سلام وقت بخیر. 15 تا 20 روز قبل گلدهی آبیاری انجام بدید تا موقع گلدهی رطوبت کافی دراختیار درخت باشه. موقع گلدهی آبیاری سنگین باعث میشه گلا بریزن بنابراین در این زمان آبیاری انجام ندید. در مورد قطع آبیاری هم داخل مقاله توضیح دادیم. موفق باشید

  1. سلام، منظورتان محلول پاشی برگی کود هست؟ موقعی که محلول پاشی میکنید نباید درخت تحت تنش آبی باشه، اگر چنین بود بهتره آبیاری بشه
   اگر کود رو به همراه آب آبیاری مصرف میکنید که این دیگه نیازی به آبیاری مجدد نداره در اون موقع
   اگر بصورت خاک مصرف کودهارو اعمال میکنید، بهتره بعدش آبیاری انجام بشه

 2. سلام و ممنون از وقتی که می‌گذارید
  درختان باغ ما تو سه سال ند و متنوع . آخر آبان آبیاری شده‌اند فکر میکنید چندم آذر باید آبیاری شوند . راستی گل‌های رز و یاس چطور . می بخشید

 3. عرص سلام خسته نباشید.
  ممنون ازراهنمایی شمابزرگوار
  جناب تعدادی نهال یکساله داریم دراین فصل آیانیازی به سم یاچیزی برای مبارزه باافت نیازهست؟
  متشکرم

  1. سلام در مورد مبارزه با آفات و بیماری‌ها با یک متخصص گیاهپزشک مشورت کنید.

 4. سلام
  آقای کارشناس در حال حاضر که اواسط آذر هستیم میزان آبیاری درختان میوه وگلهای رز و یاس چقدر است . با تشکر

  1. سلام مقدار آبی که میدین باید در حجم کم و محدود باشه چون از طرفی احتمال سرمازدگی هم وجود دارد.

 5. سلام. در مورد درختان میوه ، مخصوصا گردو .که بهتره آبیاری را زودتر و در مهرماه قطع کنیم چون آبیاری زیاد باعث میشه درخت دیرتر به خواب بره و با سرمای زود رس پائیزه دچار سرمازدگی و خشک شدن سرشاخه‌ها بشه

 6. سلام. تعداد120درخت آلبالو8ساله دارم. تاآخربرج8آبیاری شده اند2سال پیش بارکودحیوانی دادم. آیامجددانیازبه کوددهی میباشد. ایاتاآخربرج9میتوانم درختان راآبیاری دهم. باتشکر

  1. سلام اگر خاک خشکه و احتمال سرمازدگی نمیره بهتره آبیاری انجام بشه. و اینکه تنها با کود دامی نمیشه تمام نیاز غذایی گیاه رو برطرف کرد و شما بایستی از کودهای دیگه در قالب برنامه غذایی استفاده کنید.

 7. سلام
  علی معتمدی کارشناس کشاورزی،باغبانی علاقه مند به همکاری و مشاوره کشاورزی در صورت نیاز.

  1. سلام جناب معتمدی عزیز لطفا از بخش تماس با ما، اقدام بفرمایید در خدمتتون هستیم.

 8. سلام خسته نباشید
  ما همین چند روز پیش به باغچمون که درختاش 1 ساله اس کود حیوانی ریختیم .
  آیا بهتره بعد کود آب بدیم ؟و تا چه ماهی از پاییز آبیاری کنیم

 9. سلام در برج ۸ میتوان ابیاری کرد همه درختان میوه را داریم درختان ۲ ساله هست در منتطقه تهران هست باغ ممنون

  1. اگه هوا رو به سردی و احتمال یخبندان میره لزومی نداره آبیاری کنید.

 10. ممنون از راهنماییتون ،
  درخت های سبز غیر مثمر مثل سرو و افرا تا چه زمانی آبباری شوند ؟

  1. سلام و درود
   این‌‌ها هم به آب نیاز دارن منتهی اهمیت زمان قطع آبیاری در درختان غیرمثمر کمتر از درختان بارده هست. زمان مشخصی برای قطع آبیاری نمیشه تعیین کرد. ولی اگر تبخیر از خاک کمه و رطوبت کافی داره با شروع افت دماها میتونید آبیاری رو قطع کنید.

  1. سلام، در همه درختان آبیاری زیاد در شرایط دماهای خیلی سرد خوب نیست و احتمال سرمازدگی وجود داره

  2. سلام آیا درخت پرتقال و لیموشیرین ازفصل بهار ب بعد باید دائم آبیاری شود یا مدتی باید قط کنیم
   بعضی درختا بعد از اینکه گل هاشون ب ثمر رسید میریزد اون موق باید آب بدیم یاقط کنیم؟

 11. سلام بعد از آبیاری در فصل پاییز هوا سرد شد درخت گردو برگ ها سیاه شدن وسرما زدن آیا در بهار بهبارمیوه صدمه وارد میشه درختانی که آب کدام درخت گرد الان برگش سبز است ولی آنها یکت آب دادم سیآه شدن

 12. سلام در مورد درختان یک ساله را چه زمانی نسبت به قطع آبیاری در پاییز اقدام نماییم

  1. سلام جناب جعفری چون درختان شما هنوز ریشه توسعه یافته و کاملی ندارند از الان نمی‌تونید آبیاری رو قطع کنید چون در این صورت بهشون تنش وارد میشه. فعلا آبیاری رو انجام بدید منتهی فواصل آبیاری رو زیاد و حجم آب رو کم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.