محاسبه مقدار نمک مورد نیاز برای شور کردن خاک

مقدار نمک مورد نیاز برای شور کردن خاک
مقدار نمک مورد نیاز برای شور کردن خاک

حضور یون‌ها در داخل خاک باعث می‌شود محلول خاک باردار شده و قابلیت هدایت الکتریکی به خود بگیرد. میزان هدایت الکتریکی خاک را می‌توان با استفاده از دستگاه‌های هدایت سنج اندازه‌گیری کرد. مقدار هدایت الکتریکی بالاتر در واقع بیان کننده مقدار بیشتر یون‌ها در محلول خاک و در نتیجه بالاتر بودن مقدار شوری خاک است. شوری را معمولا با واحد میلی‌موس بر سانتی‌متر یا دسی‌زیمنس بر متر بیان می‌کنند. مقدار هدایت الکتریکی در خاک‌های شور معمولا بالاتر از 4 میلی‌موس بر سانتی‌متر است. در بسیاری از آزمایشات لازم است که برای بررسی مقادیر مختلف شوری بر روی متغیرهای مختلف گیاه، مقادیر مختلفی از شوری در خاک ایجاد شود. برای اینکار لازم است که مقادیر دقیقی از نمک مورد نیاز برای افزودن به خاک برای ایجاد شوری مورد نظر در نظر گرفته شود. با در دست داشتن درصد اشباع خاک می‌توان مقدار نمک مورد نیاز را محاسبه کرد. در این پست آموزشی از وب‌سایت کشاورزا به ارائه یک برنامه در بستر اکسل می‌پردازیم که این برنامه برای محاسبه مقدار نمک برای شور کردن خاک به کار می‌رود. با کمک این برنامه می‌توانید مقدار نمک مورد نیاز برای ایجاد هدایت الکتریکی (EC) مورد نظر در عصاره اشباع خاک را محاسبه کنید. در برنامه‌ای که خدمت شما ارائه می‌شود با در دست داشتن مقدار درصد اشباع خاک (Saturation percentage) و هدایت الکتریکی مورد نظر (Target EC)  با واحد دسی‌زیمنس بر متر می‌توان مقدار نمک مورد نیاز برای رسیدن به EC مورد نظر را بدست آورد.

توجه: در صورتی که با اجرای این برنامه با مشکل مواجه شدید، مطمعن شوید که ماکرو در نرم افزار اکسل (EXCEL) در وضعیت فعال قرار داشته باشد.

منبع : سلطانی، ا و و، مداح . 1389 . برنامه‌های کاربردی ساده برای آموزش و پژوهش در زراعت . انجمن علمی کشاورزی بوم شناختی ایران

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رأی: 1

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.