فواید و معایب بیل زدن دور درخت در باغات

یکی از عملیات رایجی که توسط اکثر باغداران عزیز صورت می‌گیرد، بیل زدن دور درختان است. این عملیات با نام کولش باغات نیز شناخته می‌شود. برای انجام آن بصورت دستی با بیل یا دستگاه کولتیواتور اقدام به بیل زدن پای درختان می‌کنند. در این پست قصد داریم فواید و مضرات بیل زدن دور درخت در باغات را تشریح کنیم.

هدف از بیل زدن دور درختان

هدف بیل زدن دور درخت

بسیاری از کشاورزان زمانی که با افزایش جمعیت علف‌های هرز در باغ مواجه می‌شوند اقدام به شخم و بیل زدن باغات می‌کنند. یعنی عمده هدف آنها از بین بردن و کنترل جمعیت علف‌های هرز است. بیل زدن دور درخت با اهداف دیگری مانند نرم و سبک کردن و ایجاد تهویه در خاک و در برخی مواقع اختلاط بهتر کودهای جامد مصرفی با خاک صورت می‌گیرد.

فواید بیل زدن دور درخت

بیل زدن دور درختان دارای فوایدی به شرح زیر است.

 • کنترل جمعیت علف‌های هرز
 • بقایای گیاهی با خاک مخلوط شده و سرعت تجزیه آنها افزایش می‌یابد.
 • از بین رفتن پناهگاه آفات و بیماری‌های زمستان‌گذران و کنترل جمعیت آنها
 • باعث شکسته شدن خاک‌های فشرده و ورود هوا به درون آنها و نرم شدن خاک در کوتاه مدت
 • اگر در زمان کوددهی به روش خاک‌مصرف اقدام به بیل‌زنی می‌کند، باعث می‌شود اختلاط و تماس بهتری بین کود و ذرات خاک صورت گیرد.

معایب بیل زدن پای درختان

در کنار فوایدی که برای بیل زدن و شخم در باغات ذکر شد، این کار معایبی نیز به همراه دارد که حتما باید به آنها توجه شود.

معایب بیل زدن پای درختان
 • اولین موردی که به ذهن می‌رسد، این است که شخم زدن باعث از بین رفتن ساختمان طبیعی خاک و در دراز مدت باعث فشردگی خاک می‌شود.
 • بیل زدن پای درختان باعث آسیب به ریشه‌های سطحی درختان و ضعف درخت می‌شود. این ریشه‌ها وظیفه جذب عناصر غذایی را برعهده دارند، درصورتی که آسیبی به آنها وارد شود، به مرور باعث زرد شدن برگ درختان و در نهایت ضعف آنها خواهد شد.
 • شخم‌های عمیق باعث فرسایش خاک و افزایش تلفات آب و رطوبت از خاک می‌شود. با حذف علف‌های هرز، میزان تبخیر از سطح خاک افزایش خواهد یافت.

نحوه صحیح بیل زدن پای درختان

باتوجه به دلایلی که ذکر شد، توصیه ما به شما این است که تا حد امکان از بیل زدن و شخم باغات خودداری کنید، حال اگر به هردلیلی قصد دارید این کار را انجام دهید، ما نحوه صحیح بیل زدن پای درخت را به شما آموزش می‌دهیم.

 اگر هدف شما از بیل و شخم باغات از بین بردن و کنترل جمعیت علف‌های هرز است، توصیه می‌شود، آنها را سرزنی کرده و روی سطح زمین رها کنید. این کار تاحد بسیار زیادی باعث حفظ رطوبت خاک و در مواردی مانعی برای رشد مجدد علف‌های هرز جدید است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه مقاله “روش صحیح کنترل علف‌های هرز در باغات” را بررسی کنید.

اگر هدف شما از بیل زدن، مخلوط کردن کود با خاک است، توصیه می‌شود، از شخم‌های عمقی جدا پرهیز کرده و تنها بصورت سطحی و خراش اقدام به بیل زدن کنید. با اینکار احتمال آسیب به ریشه درختان تاحد زیادی کاهش می‌یابد.

راستی اگر شما هم در زمینه عملیات شخم با دستگاه یا بیل زدن پای درختان در باغات، فواید و مضرات آنها نظر و یا تجربه‌ای دارید، در بخش نظرات همین صفحه برای استفاده ما و سایر کاربران مطرح کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
برنامه کودی باغات و مزارع

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

 1. بسیار عالی مهندس، من تازه متوجه میشم چرا درختام ضعیف شدن و رشدشون کند میشه، من هرساله پای درختارو عمیق بیل میزدم فکر میکردم کار درستیه

  1. سلام مطالب بسیار خوبی بود فقط در رابطه با کود دهی حیوانی ومرغ و کبوتر بیشتر توضیح دهید تشکر استان اصفهان منطقه دهاقان

  2. سلام جناب حسین عزیز ممنون
   درحال حاضر مطلبی با عنوان مقایسه کودهای حیوانی در سایت موجود هست میتونید استفاده کنید. در رابطه با نحوه و زمان مصرفشان هم انشاءالله مواردی اضافه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا