اهمیت مصرف کود سیلیکون در کشاورزی

اهمیت مصرف کود سیلیکون در کشاورزی

امروزه سیلیکون به عنوان عنصری ضد تنش در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلیکون مخصوصا از منبع سیلیکات پتاسیم علاوه برافزایش مقاومت گیاه به تنش‌های محیطی باعث افزایش کیفیت محصول نیز می‌شود.

اهمیت سیلیکون در گیاهان

 زیست‌شناسان از سیلیکون به عنوان ماده مغدی غیرضروری برای گیاه یاد می‌کنند، اما استفاده از آن فواید زیادی برای گیاهان دارد. سیلیکون در تقویت دیواره سلولی نقش دارد. از این رو احتمال می‌رود سیلیکون می‌تواند در افزایش مقاومت گیاهان در برابر آفات و بیماری‌ها، تنش‌های محیطی مانند تنش خشکی، شوری و فلزات سنگین و همچنین افزایش عملکرد و کیفیت محصولات نقش داشته باشد. به عنوان مثال تولیدکنندگان خیار برای افزایش مقاومت این گیاه به سفیدک پودری، سیلیکون را به صورت فرم به آب آبیاری اضافه می‌کنند. سیلیکون با تقویت دیواره سلولی برگ‌ها مانع از نفوذ اسپورهای قارچ‌ها به فضاهای بین سلولی می‌شود. همچنین با افزایش توسعه ریشه باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش خشکی می‌شود. در ادامه به مثال‌هایی از نقش سیلیکون در افزایش مقاومت گیاهان به تنش‌های محیطی پرداخته می‌شود.

اهمیت سیلیکون در گیاهان
اهمیت مصرف کودهای سیلیکات پتاسیم

همانطورکه در تصویر بالا مشخص است، حضور سیلیکون مانع نفوذ قارچ به داخل برگ می‌شود.

سیلیکون باعث تعدیل اثرات تنش‌های محیطی می‌شود

سیلیکون و تنش شوری : براساس گزارشات، سیلیکون باعث تعدیل اثرات مخرب تنش شوری در گیاهانی مانند گندم، برنج، جو، ذرت، خیار و گوجه‌فرنگی می‌شود. این عنصر با فعال‌سازی آنزیم‌های آنتی‌اکسیدان و تقویت سیستم دفاعی گیاهان، باعث کاهش خسارت تنش و افزایش مقاومت گیاهان به تنش شوری می‌شود. در مطالعه‌ای با اعمال Si کاهش غلظت سدیم در اندام هوایی برنج و جو تحت تنش شوری گزارش شده است.

سیلیکون و فلزات سنگین : سیلیکون باعث کاهش اثرات مخرب فلزات سنگین مانند کادمیم و آلومینیوم در گیاهانی مانند برنج، گندم، جو، لوبیا، سورگوم، سویا، کدو، ذرت و … می‌شود.

سیلیکون و عدم تعادل عناصر غذایی : سیلیکون باعث افزایش عملکرد گیاهان در شرایط تنش کمبود فسفر می‌شود. سیلیکون بصورت غیر مستقیم باعث افزایش دسترسی گیاهان به فسفر می‌شود. همچنین تجمع سیلیکون در حاشیه برگ‌ها و ساقه برنج، باعث کاهش حساسیت این گیاه به سایه و بیماری‌های ناشی از مصرف زیاد نیتروژن می‌شود. در آزمایشی ، اعمال سیلیکون باعث کاهش اثرات بیماری بلاست (در شرایطی که نیتروژن بالا در مزرعه مصرف شده و گیاهان بصورت متراکم کشت شده‌ بودند) شد.

سیلیکون و شرایط نامطلوب محیطی : در گزارشی اعمال Si باعث کاهش اثرات نامطلوب محیطی ماننپ نور ناکافی، دمای پایین و بادهای شدید در گیاهان شد. از طرف ‌دیگر سیلیکون باعث کاهش خوابیدگی در گیاهان زراعی می‌شود.

نقش سیلیکون در کنترل بیماری های گیاهی

سیلیکون و بیماری‌های گیاهی : سیلیکون باعث افزایش مقاومت گیاهان به انواع بیماری‌های قارچی و باکتریایی مانند سفیدک پودری، آنتراکنوز، پیتیوم، بلایت و … می‌شود.

استفاده از سیلیکون در برنامه کوددهی تاثیر بسزایی در افزایش عملکرد و کیفت محصولات دارد، بنابراین با افزودن این عنصر به برنامه خود ، روی کیفیت و کمیت محصول سرمایه‌گذاری کنید.

زمان و روش مصرف کود سیلیکات پتاسیم

  • سیلیکات پتاسیم را می‌توان به دو روش محلول‌پاشی برگی و کودآبیاری مصرف کرد.
  • زمان مصرف سیلیکات پتاسیم در درختان میوه بعد از تشکیل میوه تا زمان برداشت محصول است.
  • در مرکبات این کود را می‌توان از زمان تشکیل جوانه‌های برگ تا برداشت استفاده کرد.
  • در کشت‌های زراعی قابلیت مصرف در طول دوره رشد را دارد.

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 3.2 / 5. تعداد رأی: 5

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

یک پاسخ

  1. سلام و خدا قوت. از مطالب شما لذت بردم. نکته ای نظر من را جلب کرد، تقریباً در بخش اعظمی از مطلب از سیلیکون نام بردید ولی در پایان از سیلیکات تفاوت این دو چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.