علائم کمبود عناصر غذایی در سویا

کمبود عناصر غذایی در سویا

یکی از راه‌های تشخیص کمبود عناصر غذایی در سویا مانند کمبود نیتروژن, آهن, منگنز و پتاسیم توجه به علائم ظاهری کمبود در بوته‌ها می‌باشد.. در این آموزش قصد داریم علائم کمبود عناصر غذایی در سویا را بصورت تصویری بررسی کنیم.

نکته1. بطورکلی، علائم کمبود عناصر غذایی متحرک داخل گیاه مانند نیتروژن در برگ‌های پایین و علائم کمبود عناصر غیرمتحرک مانند آهن در برگ‌های جوان و انتهایی گیاه ظاهر می‌شود.

نکته 2. ممکن است علائم کمبود چند عنصر غذایی در سویا مشابه هم باشد و تشخیص نوع کمبود نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد. در این زمینه توصیه می‌شود مقاله “مزایا و معایب تشخیص کمبود عناصر غذایی گیاهان از روی علائم ظاهری” را مطالعه کنید.

شایع‌ترین علامتی که در اثر کمبود عناصر غذایی در سویا رخ می‌دهد، زردی برگ‌ها است. این زردی می‌تواند در اثر عوامل محیطی دیگر مانند تنش‌ خشکی و یا هجوم نماتد به ریشه نیز اتفاق افتد.

قبل از هرچیزی باید بدانید نیاز غذایی گیاه سویا زمانی که وارد مرحله غلاف و تشکیل دانه می‌شود، افزایش می‌یابد. هر عاملی که رشد ریشه را محدود کند مانند کمبود آب، خاک سفت و حمله آفات و حشرات میتواند باعث بروز کمبود عناصر غذایی در سویا شود، چرا که در چنین شرایطی ریشه‌ها قادر نیستند عناصر مورد نیاز گیاه را از خاک دریافت کنند. در ادامه به رایج‌ترین کمبودهای مواد غذایی در سویا پرداخته می‌شود.

کمبود نیتروژن در سویا

کمبود نیتروژن در سویا

کمبود نیتروژن در گیاه سویا

از آنجایی که سویا سرشار از پروتئین هستند، و پیش‌ساز پروتئین، نیتروژن » اسیدآمینه است، در مراحل اولیه رشد بذر، نیتروژن زیادی توسط گیاه مصرف می‌شود. به هنگام کمبود نیتروژن، گره‌زایی ریشه کاهش یافته و منجر به کوتاه شدن گیاه می‌شود. برگ‌ها نیز بصورت سبز روشن در می‌آیند.

کمبود فسفر

زمانی که کمبود فسفر در سویا رخ می‌دهد، برگ‌های گیاه بصورت سبز تیره مایل به آبی درآمده، رشد کلی گیاه کند شده و کلروز بین رگبرگی از قائده‌ی برگ مشاهده می‌شد.

کمبود پتاسیم در سویا

کمبود پتاسیم در سویا

کمبود پتاسیم در گیاه سویا

به هنگام کمبود پتاسیم در سویا، برگ‌های پایینی زرد و مایل به قرمز شده و این زردی بیشتر از حاشیه برگ شروع می‌شود. شکل برگ‌های قدیمی غیرعادی شده و رشد گیاه کند می‌شود.

کمبود منیزیم

کمبود منیزیم در سویا

کمبود منیزیم در سویا

زمانی که حاشیه برگ‌های قدیمی جمع شده و کلروز بین رگبرگ‌های مشاهده شود، کمبود منیزیم در سویا اتفاق افتاده است. البته جمع شدن برگ می‌توان در اثر حمله آفات یا تنش خشکی نیز رخ دهد. علائم ابتدا در برگ2های مسن و توسعه یافته ظاهر می‌شود.

علائم کمبود آهن در سویا

کمبود آهن در سویا

کمبود آهن در گیاه سویا

ممکن است یکی از شایع‌ترین کمبودهای غذایی در سویا، آهن باشد، باتوجه به وضعیت قلیایی بودن خاک‌های ایران احتمال بروز کمبود آهن در خاک بالاست و می‌تواند منجر به کمبود آهن در سویا شود. اولین کمبود آهن در سویا، زردی بین رگبرگ‌ها و به دنبال آن کوتاه شدن ارتفاع بوته است. رگبرگ‌ها می‌تواند به حالت سبز باشد. برای اگاهی بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود، مقاله ” دلایل و علائم کمبود آهن در گیاهان”  را مطالعه فرمایید.

علائم کمبود منگنز

کمبود منگنز در سویا

کمبود عنصر منگنز در گیاه سویا

در مراحل اول برگ‌ها به حالت سبز روشن درآمده و بین رگبرگ‌ها زرد می‌شود. رشد گیاه کند شده و لکه‌های قهوه‌ای نکروزه و ریزش زودرس برگ اتقاق می‌افتد. توجه شود که علائم اولیه کمبود منگنز در سویا شبیه علائم کمبود آهن است.

کمبود بور

مسمومیت بور در سویا

مسمومیت ناشی از بور در سویا

کمبود بور در سویا بسیار نادر است ، در حالی که علائم مسمومیت با بور می تواند در گیاهان به صورت زرد شدن کلی برگ همراه با نکروز در لبه های برگ ظاهر شود.

نکته پایانی: همانطور که گفته شده از روی علائم ظاهری نمی‌توان بصورت صددرصدی نوع کمبود را تشخیص داد، برای اینکار توصیه می‌شود از آنالیز خاک و بافت گیاهی استفاده کنید تا بصورت دقیق بتوانید نوع و مقدار مصرف کودها را مدیریت کنید.

منابع آموزش کمبود عناصر غذایی در سویا
Cropwatch | Prograin

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رأی: 2

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.