مدیریت مصرف گوگرد در کشت گندم

گوگرد برای کشت گندم

گوگرد یکی از مهم‌ترین عناصر غذایی پرنیاز برای گیاهان و همچنین گندم است. این عنصر علاوه بر نقش تغذیه‌ای باعث تنظیم pH ، افزایش حلالیت سایر عناصر و بهبود ساختمان خاک می‌شود.

تاثیر مصرف گوگرد روی گندم

سوالی که در این زمینه مطرح می‌شود به این صورت است که چرا باید در مزارع گندم از گوگرد استفاده کنیم؟ یا خواص گوگرد برای گندم چیست؟

فواید گوگرد در گندم
فواید گوگرد برای گندم

باید بدانید که گوگرد از دو طریق باعث افزایش عملکرد کمی و کیفی گندم می‌شود.

  • تنظیم pH خاک و افزایش حلالیت سایر عناصر غذایی
  • جذب توسط گیاه و نقش گوگرد در گندم به عنوان عنصر تغذیه‌ای

گوگرد در ساختار بسیاری از پروتئین‌ها نقش کلیدی دارد، همچنین این عنصر در تشکیل کلروفیل (سبزینگی) مشارکت دارد. اگر میزان مطلوبی از گوگرد در خاک فراهم نباشد، گیاهان زراعی بخصوص گندم با افت عملکرد و کیفیت مواجه خواهند شد. درصورت کمبود گوگرد جذب و مصرف سایر عناصر مثل نیتروژن و فسفر در گیاه مختل خواهد شد.

مقدار نیاز گندم به گوگرد

گندم نسبت به سایر گیاهان زراعی دانه روغنی مثل کلزا نیاز کمتری به گوگرد دارد اما به این معنی نیست که از مصرف گوگرد در مزارع گندم غافل شوید. گوگرد از طریق مواردی که گفته شد تاثیر زیادی در افزایش تناژ گندم دارد.

بطور کلی برای تولید 1 تن دانه گندم، حدود 5 کیلوگرم گوگرد خالص از خاک جذب می‌شود، که 40 درصد آن در دانه و مابقی در ساقه و برگ ذخیره می‌شود.

کمبود گوگرد در گندم و نحوه جذب آن توسط گیاه

علائم کمبود گوگرد در گندم شبیه نیتروژن بوده با این تفاوت که زرد شدگی ابتدا در برگ‌های جوان ظاهر می‌شود اما در زمان کمبود نیتروژن ابتدا برگ‌های بالغ و قدیمی زرد می‌شوند. رشد گیاه کند شده و باعث تاخیر 3 الی 10 روزه در رسیدگی می‌شود. کمبود گوگرد در خاک‌های با بافت درشت و ماده آلی کم رایج است.

گوگرد جزء ضروری اسید آمینه‌ها است که این اسید آمینه‌ها پروتئین‌ها را تشکیل می‌دهند. گیاهان مواجه با کمبود گوگرد، نیتروژن را بصورت فرم‌های دیگر تجمع می‌دهند که در این شرایط کیفیت پروتئین کاهش خواهد یافت.

کمبود گوگرد در گندم
کمبود گوگرد در گندم

براساس نتایج تحقیقات، مزارع گندم مواجه با کمبود گوگرد، کیفیت آرد و پخت گندم پایینی دارند.

در کمبودهای شدید گوگرد درگندم، اثرات استفاده از کودهای حاوی این عنصر به وضوح نمایان می‌شود. زمانی که کمبود خفیف و متوسط باشد و بوته‌ها جوان هستند، ممکن است علائم بصری چندان واضح نباشد و برای تشخیص دقیق، آزمایش خاک همراه با آزمایش بافت گیاهی می‌تواند ابزار مفیدی باشد.

گوگرد مورد نیاز گیاهان و همچنین گندم از سه طریق تامین می‌شود.

  1. از طریق تجزیه مواد آلی طی فرایند معدنی شدن که توسط فعالیت میکروبی در خاک صورت می‌گیرد.
  2. ترکیبات معدنی موجود در خاک مثل سولفات کلسیم (گچ)
  3. از طریق کودهای گوگردی که به خاک اضافه می‌شود.

فرم قابل جذب گوگرد برای گیاهان سولفات است. یعنی هر فرم دیگری از گوگرد که در خاک موجود است یا به خاک اضافه می‌شود باید در ابتدا به سولفات تبدیل شود تا از طریق ریشه‌های گندم جذب شوند.

سولفات مثل نیترات (منبع نیتروژن) براحتی می‌تواند آبشویی شده و از دسترس ریشه گیاه خارج شود. بنابراین باید علاوه بر منبع کودی زمان صحیح مصرف گوگرد در گندم را مد نظر قرار داد.

کود گوگرد مناسب برای کشت گندم

به دلایل فیزیولوژیکی، مدیریت گوگرد  باید در کنار نیتروژن بصورت موازی صورت بگیرد. یعنی اگر گندم با کمبود نیتروژن مواجه باشد، هرچقدر گوگرد مصرف شود تاثیری آنچنانی روی عملکرد نخواهد داشت.

کود گوگرد مناسب برای گندم
کود گوگرد برای گندم

قبل از اینکه زمان و نحوه مصرف گوگرد برای گندم را شرح دهیم، بهتر است درابتدا نحوه انتخالب کود گوگرد مناسب گندم را خدمتتان توضیح دهیم.

همانطورکه اشاره شد، فرم قابل جذب گوگرد برای گیاهان و همچنین گندم سولفات (SO4-2) است. این فرم بلافاصله جذب ریشه گندم می‌شود. هر فرمی غیر از سولفات به خاک اضافه کنید نیاز به زمان دارد تا در خاک بصورت قابل جذب توسط ریشه گندم تبدیل شود.

انواع کودهای گوگردی در بازار وجود دارند که می‌توان از آنها در مزارع گندم استفاده کرد اما باید بدانید که همه آنها مناسب کشت و کار شما نیستند.

نوع کودمثال
گوگرد عنصری خالص(صنعتی)انواع گوگرد پالایشگاهی گرانول و پودری
گوگرد سولفاتهسولفات آمونیوم، سولفات پتاسیم، سولفات کلسیم (گچ)
گوگرد معدنیبا عنوان گوگرد معدنی به فروش می‌رسند.
گوگرد مایعبا عنوان گوگرد مایع در بازار عرضه می‌شود.

هر کودی که در گندم مصرف می‌کنید، اگر گوگرد موجود در آن بصورت سولفات (SO4-2) نباشد، بعد از اضافه شدن به خاک، باید مسیر اکسیداسیون را توسط فعالیت میکروبی طی کند تا در نهایت جذب گیاه شود. این فرایند نیاز به زمان دارد. و در کشت گندم توجیهی برای استفاده این کودها وجود ندارد.

گوگرد صنعتی عنصری
گوگرد صنعتی عنصری

اگر در کنار کودهای گوگردی غیرسولفاته (عنصری، معدنی، مایع) از کودهای زیستی اکسید کننده گوگرد (مثل تیوباسیلوس‌ها) استفاده شود فرایند اکسیداسیون آنها سریع طی شده و این کودها هم می‌توانند در مزارع گندم مصرف شوند.

همانطور که گفته شد، گندم نیاز بالایی به گوگرد  ندارد و این نیاز را با کودهای سولفاته مثل سولفات آمونیوم یا سولفات پتاسیم می‌توان تامین کرد.

در بین انواع کودهایی که در جدول ذکر شد، گوگردهای سولفاته برای کشت گندم گزینه مناسب هستند چون براحتی جذب گیاه می‌شوند. علاوه براین نیاز گندم به عناصر دیگر مانند پتاسیم و نیتروژن را برطرف می‌کنند. اما سایر کودها نیاز به زمان دارند تا جذب گیاه شوند.

زمان و نحوه مصرف گوگرد در گندم

اگر کودهای سولفاته در پائیز استفاده شوند، بخشی از سولفات در اثر بارندگی تا عمق 50 سانتی‌متری خاک شسته شده و از دسترس گندم خارج خواهد شد، بنابراین استفاده آنها در بهار می‌تواند کارایی زیادی داشته باشد.

شاید استفاده از گوگردهای غیر سولفاته در کشت‌های باغی توصیه شود، اما در گیاهان زراعی یک‌ساله باتوجه به اینکه فرصت محدود است و باید در اسرع وقت جذب گیاه شود، توصیه نمی‌شود. اثرات این کودها ممکن است در سال‌های بعد ظاهر شود.

اگر در کشت گندم به هر دلیلی قصد دارید از گوگرد خالص عنصری، معدنی یا مایع استفاده کنید توصیه می‌شود قبل از کشت این کودها را به همراه باکتری‌های اکسید کننده گوگرد مانند تیوباسیلوس‌ها وارد خاک کنید. این کودها باعث تبدیل گوگرد عنصری (S) به فرم قابل جذب یعنی سولفات (SO4²-) می‌شوند.

اگر موارد دیگری در مورد مصرف گوگرد در گندم به ذهنتان می‌رسد که می‌تواند برای استفاده سایر کاربران مفید باشد، در بخش پایین همین صفحه ارسال کنید.

از همراهی شما سپاسگزاریم!

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد رأی: 6

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.