مصرف گوگرد در سیب زمینی: مزایا و روش مصرف

مصرف گوگرد در سیب زمینی

سوالات زیادی در ارتباط با مصرف گوگرد در سیب زمینی مطرح می‌شود.

قبل از هرچیزی باید بدانید گوگرد جزو عناصر غذایی پرمصرف ثانویه محسوب می‌شود بطوریکه امروزه آن را چهارمین ماده غذایی پرمصرف در نظر می‌گیرند. این عنصر علاوه بر تامین نیاز غذایی گیاه، باعث افزایش مقاومت و کنترل بسیاری از بیماری‌ها و آفات در سیب زمینی می‌شود. بخشی از گوگرد مورد نیاز از منابع طبیعی هوا و خاک تامین می‌شود اما بخش دیگر را باید با استفاده از منابع مناسب کودی گوگرد تامین کرد.

نقش و علائم کمبود گوگرد در سیب زمینی

گوگرد نقش مهمی در بسیاری از فرانیدهای سلولی داشته و به عنوان یک ماده غذایی باعث افزایش عملکرد و کیفیت محصول می‌شود. به عنوان مثال گوگرد جزئی از اسید آمینه متیونین و سیستئین است که بلوک‌های ساختمانی ضروری پروتئین‌ها هستند.

گوگرد باعث افزایش ماده خشک، وزن مخصوص و محتوای نشاسته در غده‌های سیب زمینی می‌شود. بطورکلی مزایای گوگرد در تولید سیب زمینی بشرح زیر است:

  • افزایش ماده خشک و وزن مخصوص غده‌‌ها
  • افزایش کیفیت سیب زمینی مانند افزایش نشاسته
  • افزایش مقاومت سیب زمینی در برابر بیماری اسکب (جرب)
  • کاهش میزان آلودگی به شانکر و شوره سیاه سیب زمینی
تاثیر گوگرد بر کاهش آلودگی به اسکب در سیب زمینی
تاثیر گوگرد بر کاهش آلودگی به اسکب (جرب) در سیب زمینی
نقش گوگرد در کنترل اسکب سیب زمینی
نقش گوگرد در کنترل اسکب سیب زمینی

این عنصر علاوه بر مصرف توسط گیاه، باعث اسیدی شدن محیط ریشه و افزایش حلالیت و جذب دیگر عناصر غذایی مانند فسفر و ریزمغذی‌ها در محیط ریشه می‌شود. اما به خاطر داشته باشید که برای تنظیم pH کلی خاک نیازمند حجم زیادی از گوگرد هستیم و با دزهای معمول، تغییری در pH کل خاک حاصل نمی‌شود.

علائم کمبود گوگرد در سیب زمینی شبیه علائم کمبود نیتروژن است، بنابراین تشخیص آن از روی علائم ظاهری کاری دشوار است. کمبود این عنصر باعث کاهش سبزینگی برگ می‌شود.

کوددهی گوگرد بخصوص در خاک‌های شنی و با مواد آلی کم که حاصلخیزی کمتری دارند، توصیه بیشتری می‌شود. کودهای گوگردی معمولا بصورت گوگرد عنصری (S) و یا سولفاته مصرف می‌شوند. سولفات براحتی جذب گیاه می‌شود اما مستعد شستشو است و باید دقت کافی در زمان مصرف آنها داشت.

مقدار و زمان مصرف گوگرد در کشت سیب زمینی

در مقاله مقایسه انواع گوگرد اشاره کردیم که فرم قابل جذب گوگرد برای گیاه سولفات (SO₄-2) است و هرفرمی غیراز این استفاده شود، نیازمند فعالیت‌های میکروبی داخل خاک است تا درنهایت به سولفات تبدیل شده و جذب گیاه شود. برای تبدیل گوگرد عنصری به فرم قابل جذب یعنی سولفات حضور رطوبت، دما و فعالیت‌ باکتری‌های اکسید کننده گوگرد در خاک الزامی است و  این فرآیندی زمان بر است. البته اگر در کنار گوگرد خالص از کود باکتری تیوباسیلوس استفاده شود این زمان بصورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

جذب گوگرد در سیب زمینی
جذب گوگرد در سیب زمینی

یکی از سوالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که برای سیب زمینی درهکتار چه مقدار گوگرد مصرف کنیم؟ یا زمان مصرف گوگرد در سیب زمینی کی هست؟ دوستان باز خدمتتون عرض می‌شود که برای همه شرایط و همه مناطق نمی‌توان نسخه عمومی تجویز کرد اما بصورت کلی کاربرد حدود 35 تا 45 کیلوگرم درهکتار گوگرد خالص (S) دقت شود گوگرد خالص! قبل از کاشت می‌تواند نیاز سیب زمینی به گوگرد را تامین کند. برای تامین این مقدار گوگرد خالص می‌توان حدود 200 تا 250 کیلوگرم سولفات پتاسیم (که حدود 18 درصد گوگرد خالص دارد) استفاده کرد. این مقدار سولفات پتاسیم نیاز گیاه را برطرف می‌کند.

علاوه براین می‌توان از کودهای گوگردی محلول (از منابع سولفاته) بصورت تزریق به سیستم‌های آبیاری در طول رشد غده‌ها استفاده کرد. بهترین زمان مصرف گوگرد در سیب زمینی، موقع کاشت بصورت خاک مصرف است. برای اینکار می‌توان از کود سولفات پتاسیم استفاده کرد.

علاوه برمصرف خاکی، محلول پاشی گوگرد در طول فصل رشد تاثیر مثبتی بر کنترل بیماری اسکب (جرب) دارد. برای اینکار می‌توان از انواع گوگرد مایع برای سیب زمینی استفاده کرد.

سیب زمینی در مقایسه با سایر گیاهان زراعی مانند کلزا، نیاز کمتری به گوگرد دارد. تجربه و تحقیقات نشان می‌دهد مصرف بالاتر از 45 کیلوگرم گوگرد خالص (S) باز تاکید می‌شود گوگرد خالص! تاثیری مثبت بیشتری ندارد. یعنی انتظار نداشته باشید با افزایش میزان گوگرد نتیجه هم بهتر خواهد شد، نه!

منابع

The Importance of Nutrient Management for Potato Production Part I Plant Nutrition and Yield (2019)

https://www.yara.us/crop-nutrition/potato/role-of-sulfur/

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد رأی: 2

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.