افزایش عملکرد گندم با برنامه کودی در 1401

افزایش عملکرد گندم

افزایش عملکرد گندم و رسیدن به تناژ بالای آن نیازمند آشنایی با فرآیندهای فیزیولوژیکی مراحل مختلف رشد گندم، رعایت مدیریت‌های زراعی مانند اجرای برنامه کودی و فراهمی شرایط محیطی مساعد است.  در این آموزش قصد داریم در رابطه با عملکرد گندم ایران، عوامل موثر در عمکرد، راهکارهای افزایش تناژ در گیاه گندم و توصیه کودی در مراحل مختلف رشد گندم صحبت کنیم.

عملکرد و تناژ گندم در هکتار چقدر است؟

افزایش عملکرد گندم در هکتار
عملکرد و تناژ گندم در هکتار چقدر است؟

براساس آمارنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال زراعی 98-97، استان‌های خوزستان، فارس، گلستان، خراسان رضوی، کرمانشاه و همدان رتبه‌های اول تا ششم بیشترین تولیدکنندگان گندم آبی در کشور بودند. در همین سال زراعی، میانگین عملکرد گندم آبی ایران در هکتار 4200 کیوگرم و عملکرد گندم دیم در هکتار 1400 کیلوگرم بوده است. در جدول زیر میانگین عملکرد گندم آبی و دیم را به تفکیک هراستان مشاهده می‌کنید.

استانعملکرد گندم آبی
(کیلوگرم در هکتار)
عملکرد گندم دیم
(کیلوگرم در هکتار )
آذربایجان شرقی36621302
آذربایجان غربی38291342
اردبیل4356927
اصفهان4317645
البرز5800909
ایلام44361468
بوشهر36361189
تهران60451000
جنوب استان کرمان4320
چهال محال و بختیاری3760975
خراسان جنوبی3415
خراسان رضوی40801004
خراسان شمالی37581309
خوزستان35781963
زنجان47831218
سمنان46431645
سیستان و بلوچستان2533
فارس46881424
قزوین46021008
قم5180930
کردستان52311586
کرمان4770
کرمانشاه50681320
کهگیلویه و بویراحمد3081912
گلستان49373754
گیلان1749
لرستان36501299
مازندران43291747
مرکزی41521200
هرمزگان4198
همدان50831015
یزد3307
میانگین عملکرد کل کشور42311409

توجه شود که داده‌های جدول برای هر استان بصورت میانگین عملکرد در هر هکتار بیان شده و ممکن است کشاورزی در استانی به رکورد عملکرد نیز دست یابد و کشاورز دیگری عملکرد پایینی داشته باشد، اعداد مندرج، بصورت میانگین عملکرد گندم در کل زمین‌های زیرکشت گندم آن استان محاسبه شده است.

عملکرد گندم ایران
مقایسه عملکرد گندم ایران با جهان

براساس آمارهای جهانی، میانگین عملکرد گندم ایران نسبت به میانگین جهانی و برخی کشورهای همسایه مانند ترکیه کمتر است. شاید دلیل عمده این باشد که درصد زمین‌های زیرکشت گندم دیم بیشتر از آبی است و همین موضوع باعث کاهش میانگین عملکرد گندم در ایران می‌شود. همچنین مدیریت‌های ناصحیح و اجرای برنامه‌های کودی و عدم حمایت‌های دولتی و کمبود آموزش در این زمینه باعث شده که عملکرد گندم ایران نسبت به سایر کشورها پایین باشد. با رعایت مواردی که در این مقاله ذکر می‌شود، براحتی می‌توانید افزایش عملکرد گندم را در مزارع خود شاهد باشید.

چه عواملی بر عملکرد گندم موثر هستند؟

اگر بخواهیم عوامل موثر در افزایش عملکرد گندم را بررسی کنیم، می‌توان آنها را در 3 دسته و بصورت زیر طبقه‌بندی کرد:

1️⃣ عوامل محیطی، اقلیمی و آب و هوا : وقوع تنش‌های محیطی مانند گرما یا سرما، نزولات باران و یا حمله آفات و بیماری‌ها تاثیر بسزایی در افزایش یا کاهش عملکرد گندم دارد.

2️⃣ عوامل ژنتیکی (نوع رقم) : انتخاب ارقام مناسب منطقه و پرمحصول و همچنین مقاوم در برابر آفات و بیماری‌ها می‌تواند به افزایش عملکرد کمک کند.

3️⃣ مدیریت‌های زراعی توسط کشاورز : این بخش شامل انواع تکنیک‌ها و روش‌هایی است که از زمان کاشت تا برداشت باید اجرا شوند تا عملکرد مطلوب حاصل شود. مانند روش‌های صحیح آبیاری، نحوه کاشت، مدیریت کوددهی ، مبارزه با آفات، بیماری‌ها، علف‌های هرز و …

راهکارهای افزایش عملکرد گندم

برای افزایش عملکرد گندم باید عوامل بازدارنده و موثر بر عملکرد را شناسایی و در صورت امکان هرکدام از آنها را بصورت بهینه مدیریت کرد. مهم‌ترین مواردی که می‌توان به آنها اشاره کرد بصورت زیر است :

انتخاب بذر مناسب برای کشت

افزایش عملکرد گندم - بذر مناسب
انتخاب بذر مناسب برای کشت گندم

زمانی که صحبت از انتخاب بذر می‌شود، باید عوامل پراهمیت در این موضوع را در نظر گرفت :

 • بالا بودن قوه نامیه بذر : این بدان معناست که بذور گندم دارای قدرت جوانه‌زنی بالایی باشند. به عنوان مثال 2 رقم بذر داریم، 100 عدد بذر از هرکدام برداشته و روی آنها تست جوانه‌زنی انجام می‌دهیم، در رقم اول 80 بذر جوانه زده و در رقم دوم 90 بذر، اینجا رقم دوم نسبت به اولی دارای قوه نامیه بالاتری است.
 • بالا بودن خلوص فیزیکی و ژنتیکی بذر: سعی کنید بذوری را تهیه کنید که عاری از هرگونه بذر علف هرز بوده و بذر ارقام دیگر گندم در آن مخلوط نشده باشد.
 • آلوده به آفات و بیماری‌های دیگر نباشد: قبل از کشت باید بذور را با سموم قارچ‌کش مناسب ضدعفونی کرد.
 • استفاده از بذور درشت و با وزن هزار دانه بالا : بذور درشت، سرعت رشد گیاهچه‌های بیشتر، تعداد پنجه بارور زیاد و افزایش عملکرد گندم بالاتری نسبت به بذور ریز حاصل می‌کنند.
 • از بذور مناسب و سازگار به منطقه مورد نظر خودتان استفاده کنید.

بهترین راه برای انتخاب بذر گندم مناسب و سازگار به منطقه مورد نظر شما این است که به جهاد کشاورزی منطقه خودتان مراجعه کنید تا بذر مناسب برای کشت معرفی شود.

کشت بذر در تاریخ مناسب

یکی دیگر از عواملی که می‎‌تواند در افزایش عملکرد گندم موثر باشد، توجه به تاریخ کشت است. در ایران معمولا گندم را در فصل پائیز کشت می‌کنند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که مهم‌ترین عامل تعیین کننده در زمان کشت گندم، دمای خاک است. گندم در دامنه‌های مختلف دمایی جوانه می‌زند اما دمای مطلوب برای آن 20 درجه‌سانتی‌گراد است. زمان کشت بسته به منطقه و شرایط آب و هوایی متفاوت است. زمانی باید اقدام به کشت کنید که فرصت کافی برای رشد گیاهچه‌ها در پائیز و ورود به زمستان جهت دریافت نیاز سرمایی وجود داشته باشد.

توجه شود که زمان کشت برپایه تاریخ تقویمی نادرست است و باید تاریخ کاشت مطلوب گندم در هر منطقه براساس دمای خاک تعیین و انجام شود.

تاریخ مناسب کشت گندم
کشت بذر گندم در تاریخ مناسب

تاخیر در کشت باعث می‌شود به علت افت دما، گیاهچه‌ و ریشه‌ها‌ فرصتی برای رشد و توسعه نداشته باشند و استقرار مناسب بوته‌ها صورت نگیرد، در چنین شرایطی گیاه در برابر سرمای زمستان حساس خواهد شد. تاخیر در کاشت یا کشت کرپه موارد زیر را به دنبال دارد.

 • کاهش درصد سبز شدن مزرعه در نتیجه مواجه شدن با دماهای پایین
 • کاهش تعداد پنجه‌ها
 • کاهش تعداد دانه و وزن آن در اثر گرمای زودرس انتهای فصل

البته کشت زودهنگام نیز باعث می‌شود گیاهچه‌ها رشد زیادی کرده و در اثر رشد رویشی زیاد، احتمال سرمازدگی در زمستان بالا می‌رود.

تراکم مناسب کشت

دوستان عزیز یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل موثر در افزایش عملکرد گندم، رعایت تراکم مناسب کشت است. حتما مشاهده کرده‌اید که بسیاری از افراد برای کشت گندم، موارد عمومی را توصیه یا اجرا می‌کنند. به عنوان مثال چنین می‌گویند X کیلوگرم بذر در هکتار برای کشت کفایت می‌کند. اما سوال اینجاست، این مقدار بذر برای همه بذور ریز و درشت قابل توصیه و اجراست؟ به عنوان مثال اگر 250  کیلوگرم بذر ریز تهیه کنیم، احتمال اینکه تراکم بوته‌ها زیاد شود بالا می‌رود، همین مقدار بذر ممکن است برای بذور درشت کمتر نیز باشد. یا مورد دیگر اینکه اگر همین 250 کیلوگرم بذر قدرت جوانه‌زنی پایینی داشته باشد چه؟ نباید برای جبران این ضعف مقدار بذر بیشتری در نظر بگیریم؟ الان متوجه شده‌اید که برای هر منطقه و اقلیم و هرنوع رقمی باید مقدار بذر مصرفی بخصوصی را کشت کنیم.

باتوجه به اینکه وزن ارقام مختلف گندم متفاوت است، این صفت تاثیر زیادی در میزان بذر مصرفی دارد. توصیه می‌شود به جای استفاده از عبارت میزان بذر، عبارت تراکم بذر توصیه شده برای هر اقلیم و منطقه و براساس وزن هزار دانه رقم، قوه نامیه (زنده بودن و قدرت جوانه‌زنی بذر) و خلوص فیزیکی بذر به‌کار رود.

 تراکم مناسب بذر در زراعت‌ گندم در اقلیم‌های مختلف کشور از 400 تا 500 بذر در مترمربع متغیر است. میزان بذر مناسب به طور عموم بسته به نوع خاک، بستر بذر، تاریخ کشت، روش کشت، اقلیم منطقه و ویژگی‌های رقم متفاوت است.

نوع اقلیمتراکم بذر در مترمربع
گرم و خشک450-400
معتدل500-450
سرد500-450

فرض کنید وزن هزار دانه رقم گندمی 38 گرم، درصد خلوص فیزیکی آن 97 و قوه نامیه 98 درصد است، اگر قصد داشته باشیم 450 بذر در هر مترمربع کشت کنیم، میزان بذر مصرفی گندم در هکتار باتوجه به اطلاعات داده شده بصورت زیر محاسبه می‌شود.

میزان بذر مصرفی گندم

براساس فرمول بالا اگر درصد جوانه‌زنی بذری کم باشد و بذر ازکیفیت مناسبی برخوردار نباشد، میزان بذر مصرفی درهکتار افزایش پیدا خواهد کرد.

زمین‌هایی که حاصلخیزی کمتری دارند، درصورتی که تراکم بوته‌ها از حد معمول بالاتر باشد، بین آنها رقابت شدیدی شکل گرفته، رشد و توسعه ریشه محدود شده و استقرار مناسبی نخواهند داشت. از طرفی در تراکم بالا نفوذ نور به داخل بوته‌ها کمتر شده و احتمال خوابیدگی و توسعه بیماری‌های قارچی زیاد می‌شود.

توجه بسیار مهم: رسیدن به تراکم مطلوب بوته در مزرعه صرفا با افزایش یا تنظیم میزان بذر مصرفی حاصل نمی‌شود، هرچند باید میزان بذر مصرفی نیز در نظر گرفته شود، اما اگر بذر با رقم مناسبی انتخاب نشود، تاریخ مناسبی برای کشت انتخاب نشود یا در زمان کاشت رطوبت کافی در خاک فراهم نشود و خاک حاصلخیز نباشد یا بذر در عمق مناسبی کشت نشود، عملا جوانه‌زنی و سبز شدن بذور بصورت یکنواخت صورت نگرفته و تراکم مناسبی از بوته را در مزرعه نخواهیم داشت، این خود یکی از عوامل کاهش عملکرد در مزارع گندم است و باید توجه ویژه‌ای به این موضوع در جهت افزایش عملکرد گندم داشت.

کشت گندم در عمق مناسب خاک

رعایت عمق مناسب در زمان کشت بذور گندم، تاثیر زیادی در سرعت سبز شدن و استقرار اولیه بوته‌ها، سطح سبز مزرعه و تراکم مطلوب و در نهایت افزایش عملکرد گندم دارد. بذور ریز و ضعیف از لحاظ ذخایر غذایی در صورتی که بصورت عمیق کشت شوند، این بذور انرژی کافی برای رساندن ساقه‌چه تا سطح خاک را نمی‌توانند تامین کنند و عملا سبزشدگی و استقرار اولیه گیاه و پنجه‌زنی بامشکل مواجه خواهد شد. در صورتی که بذور خیلی سطحی هم کشت شوند، احتمال خسارت سرمازدگی زمستانه نیز وجود دارد.

عمق کاشت بذر گندم
تاثیر عمق کاشت بذر گندم بر استقرار اولیه گیاهچه

عمق بذر بسته به رطوبت خاک و شرایط آب و هوایی متغیر است. درصورتی که رطوبت خاک در حد مطلوبی باشد، عمق 4-2 سانتی‌متر می‌تواند مطلوب باشد. در صورتی که رطوبت خاک کم بوده و احتمال سرمازدگی زمستانه باشد، کشت بذور گندم در عمق 5 سانتی‌متری می‌تواند مناسب باشد.

لزوم انجام آبیاری در مراحل حساس رشد گندم

آبیاری‌های بیش‌از حد و یا کمتر از نیاز گندم، گیاه را می‌تواند با تنش خشکی یا ماندآبی مواجه کند. رطوبت بالا احتمال ابتلای گیاه به انواع بیماری‌های قارچی و خوابیدگی بوته‌ها را به دنبال دارد.

تنش خشکی در هر یک از مراحل زیر باعث کاهش عملکرد دانه گندم می‌شود:

 • مرحله کاشت (خاک‌آب)
 • مرحله ساقه‌روی (ساقاب)
 • مرحله سنبله (خوشاب)
 • مرحله گرده‌افشانی (گل‌آب)
 • مرحله پرشدن دانه (دان‌آب)

کمبود آب در مراحل اولیه رشد، جوانه‌زنی و استقرار گیاهچه را با مشکل مواجه می‌کند.

گندم در مرحله پنجه‌زنی نیز به تنش آبی حساس است. در مرحله رشد رویشی شاخص سطح برگ از اهمیت بالایی برخوردار است که تحت تنش خشکی با کاهش مواجه می‌شود. کم‌آبی قبل از مرحله برجستگی‌های دوگانه ممکن است تعداد آغازه‌های سنبلچه را کاهش دهد.

تنش رطوبتی در مرحله ساقه‌رفتن نیز تعداد دانه در سنبله را کاهش می‌دهد. بیشترین میزان کاهش عملکرد هنگامی رخ می‌دهد که تنش خشکی 10 روز قبل از گلدهی رخ دهد. تنش خشکی در این مرحله از رشد، تعداد سنبله‌های بارور را کاهش خواهد داد.

وقوع تنش خشکی در مرحله پر کردن دانه نیز موجب کاهش وزن دانه و عملکرد می‌شود.

گندم در مرحله ساقه‌رفتن و تشکیل سنبله دارای حداکثر سرعت رشد بوده و نیاز آبی آن افزایش پیدا می‌کند، آبیاری در این مرحله (ساقاب)، تاثیر زیادی در افزایش تعداد سنبله در واحد سطح، تعداد دانه در سنبله و افزایش عملکرد گندم دارد. در مرحله گلدهی و گرده‌افشانی، در صورتی که گیاه با کمبود آب مواجه شود، عمل گرده‌افشانی و تلقیح با موفقیت انجام نشده و تعداد گلچه‌های بارور و در نتیجه تعداد دانه در سنبله کم می‌شود. آبیاری در مرحله پرشدن دانه جهت افزایش وزن دانه و تناژ اهمیت دارد.

رطوبت و عناصر غذایی خاک از عوامل اصلی محدود کننده عملکرد گندم به شمار می‌روند. در این شرایط باید بین میزان کود مصرفی و رطوبت قابل دسترس تعادل ایجاد شود. یعنی مصرف کود به تنهایی در صورتی که رطوبت فراهم نباشد، نه‌تنها عملکرد را افزایش نمی‌دهد، بلکه می‌تواند موجب کاهش تناژ گندم شود.

استفاده از کودهای مناسب در قالب برنامه کودی

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند روی افزایش عملکرد گندم تاثیرگذار باشد، توجه به تغذیه گیاهی و اجرای برنامه کودی مناسب و متناسب با شرایط کشت است.

توجه : تغذیه گیاهی زمانی موثر خواهد بود که سایر عوامل تاثیرگذار برعملکرد که در بالا ذکر شد در شرایط بهینه باشند. به عنوان مثال یکی از مهم‌ترین آنها تامین کافی رطوبت در محیط ریشه و توجه به تاریخ و تراکم‌ کاشت است.

کوددهی گندم نیاز به آگاهی کامل از فیزیولوژی گیاه و نیازهای غذایی آن در مراحل مختلف رشد است. توصیه‌های کودی عمومی برای افزایش عملکرد گندم نمی‌تواند چندان موثر باشد. و برای اینکار بهتر است قبل از کاشت از مزرعه خود نمونه برداری کرده و با ارسال به آزمایشگاه‌های آب و خاک از وضعیت عناصر خاک مطلع شوید. در ادامه به توصیه کودی گندم در مراحل مختلف رشد پرداخته می‌شود.

برنامه کودی گندم در مراحل مختلف رشد آن

عواملی که روی افزاش عملکرد گندم تاثیرگذار هستند و با عنوان اجزای عملکرد شناخته می‌شوند، عبارت‌اند از تعداد دانه در سنبله، تعداد خوشه در مترمربع و وزن هزار دانه، بنابراین مدیریت‌های زراعی و اجرای برنامه‌ کودی گندم باید در جهت بهبود این صفات و تثبیت هرکدام از این صفات در مراحل رشدی گیاه باشد.

تعداد خوشه در مترمربع: از عواملی که می‌توانند روی تعداد خوشه بارور در مترمربع تاثیر گذار باشند می‌توان به تاریخ مناسب کاشت، تراکم مناسب کشت، عمق مناسب کاشت و استقرار اولیه گیاهچه‌ها و کوددهی اشاره کرد که در بالا این موارد پرداخته شد. مهم‌ترین مرحله رشدی گندم که می‌توان تعداد خوشه‌ها تاثیر گذاشت، مرحله پنجه‌زنی تا ساقه‌روی است.

تعداد دانه در سنبله: تعداد دانه در سنبله از مرحله برجستگی‌های دوگانه تا گرده‌افشانی تعیین و تثبیت می‌شود، بنابراین هرگونه عملیات زراعی در این بازه می‌تواند تعداد دانه در سنبله را افزایش دهد.

وزن هزار دانه: افزایش وزن دانه از زمان گرده‌افشانی تا مرحله رسیدگی تحت تاثیر عوامل محیطی و مدیریت‌های زراعی اتفاق می‌افتد. در مراحل بعد از گرده‌افشانی، انتقال مواد از ساقه، برگ و ریشه‌ها به سمت دانه زیاد شده و باعث افزایش وزن دانه می‌شود.

برای افزایش عملکرد گندم صرفا رعایت تاریخ کشت ، عمق مناسب یا رعیت تاریخ‌های ابیاری کفایت نمی‌کند و ضروری است توجه ویژه به کوددهی مزرعه در مراحل مختلف نیز داشته باشید. قبل از هرچیزی لازم است مراحل رشد گندم را بشناسید. در تصویر زیر به طور کلی مراحل مختلف رشد گندم بصورت تصویری نشان داده شده است.

مراحل مختلف رشد گندم
برنامه کودی گندم در مراحل مختلف رشد آن

مرحله قبل یا حین کاشت

1️⃣ تیمار کردن بذور با مواد مغذی مناسب: قبل از کشت گندم، توصیه می‌شود بذور گندم را با کودهای مخصوص، بذرمال کرده و سپس اقدام به کشت کنید. برای اینکار از محصولات با عنوان کود بذر مال که حاوی درصد مناسبی از عنصر روی، فسفر استفاده کنید. اینکار باعث افزایش قدرت و سرعت جوانه‌زنی، توسعه مناسب ریشه در خاک و بهبود استقرار اولیه گیاهچه‌ها می‌شود. استفاده از کودهای بذرمال باعث می‌شود سطح سبز و یکنواختی در مزرعه افزایش یابد. یکنواختی در سبز شدگی خود در نهایت باعث افزایش عملکرد گندم می‌شود.

2️⃣ مصرف کودهای پایه بصورت خاک مصرف: کودهای پایه که با  عنوان کودهای استارتر نیز در گندم شناخته می‌شوند، از این جهت به خاک اضافه می‌شوند که عناصر غذایی مورد نیاز برای رشد اولیه گندم را فراهم کنند. این کودها از آنجایی که به هنگام کشت و همراه بذر وارد خاک می‌شوند، باید در مصرف آنها احتیاط کرد، چرا که تماس مستقیم آنها با بذر می‌تواند باعث ایجاد شوری در محیط بذر و ایجاد سمیت برای بذر شوند و نه‌تنها سودی به همراه نداشته باشند، خود مانع جوانه‌زنی و سبز شدن بذور گندم شوند. در این ارتباط چند نکته مهم به شرح زیر تقدیم می‌شود.

 1. گندم جزو گیاهان بسیار واکنش‌پذیر از لحاظ رشد به کودهای پایه بویژه فسفر (P) و نیتروژن (N) به شمار می‌رود.
 2. استفاده از کودهای فسفره در زمان کشت به عنوان کود پایه می‌تواند بخشی یا تمام نیاز گیاه به این عنصر را فراهم کند.
 3. استفاده از کودهای حاوی فسفر و نیتروژن در گندم به عنوان کود پایه، تاثیر بسزایی در افزایش چشمگیر پنجه‌زنی و رشد بهینه ریشه گیاه دارد. توسعه مناسب ریشه تاثیر زیادی در جذب آب و سایر مواد غذایی از خاک و استقرار اولیه گیاه دارد.
 4. کودهای پایه تاثیر زیادی در کاهش خسارت ناشی از سرمازدگی گیاهچه‌های گندم دارند.
 5. کودهای فسفره را می‌توان هنگام کشت به‌همراه بذر بصورت نواری استفاده کرد.
 6. کود و بذر را در تماس باهم در خاک قرار ندهید و با فاصله از هم در خاک استفاده کنید.
 7. اگر با خطی‌کار بذر و کود را همزمان در خاک قرار می‌دهید فاصله مناسب بین بذر و کود را رعایت کنید. تماس کود با بذر احتمال سمیت برای گیاهچه را به دنبال دارد و ممکن است مانع جذب آب توسط بذر شود. برای جلوگیری از آن، کود را با فاصله جانبی 5 سانتی‌متری و 5 سانتی‌متر عمیق‌تر از بذر در خاک قرار دهید.
 8. کودهایی که پتانسیل آزادسازی آمونیاک آزاد را دارند می‌توانند باعث ایجاد سمیت آمونیاک در جوانه زنی بذرها یا گیاهچه‌های جوان در حال ظهور شوند. از جمله این کودها می‌توان به کود اوره اشاره کرد. بنابراین در زمان کاشت از کودهای اوره استفاده نکنید.
 9. کودهای فسفره مانند دی‌آمونیوم فسفات یا مونوآمونیوم فسفات سمیتی برای بذر ندارند.
 10. رایج‌ترین کودهای پایه‌ای که در ایران برای گندم استفاده می‌شود، کودهای سولفات پتاسیم سنگی و سوپرفسفات تریپل است اما توجه داشته باشید این کودها حلالیت بسیار پایینی در خاک دارند و برای اینکه عناصر آنها آزاد شود نیاز به زمان طولانی است و شاید بتوان اینطور گفت که عناصر این کودها برای سال‌های بعد قابل استفاده خواهد بود و سودی برای کشت فعلی ندارد.
 11. کودهای دی یا مونوآمونیم فسفات می‌توانند جایگزین مناسبی برای سوپرفسفات تریپل شوند.
 12. کود نیترات آمونیوم را می‌توان بعنوان جایگزین کود اوره و به عنوان کود پایه استفاده کرد.
 13. اگر غلظت پتاسیم خاک در زمان کشت بالای 300 ppm بود نیازی به مصرف کودهای پتاسیم پایه نیست. کودهای پتاسه سنگی نیاز به زمان بیشتری دارند تا عناصر خود را آزاد کنند، استفاده از این کودها در زمان کاشت کارایی پایینی خواهد داشت. در مراحل بعد و در طول فصل رشد می‌توان از انواع کود پتاسیم با حلالیت بالا و مایع استفاده کرد.

اخیرا بعضی از شرکت‌ها اقدام به تولید بعضی کودهای زیستی-میکروبی کرده‌اند که میکروارگانیسم‌های موجود در این کودها تاثیر زیادی در افزایش حلالیت عناصر موجود در خاک و در نهایت افزایش عملکرد گندم دارند، مصرف این نوع کودها در زمان کاشت نیاز به مصرف کودهای پایه را کاهش می‌دهد.

مرحله پنجه‌زنی

پنجه‌ها همان ساقه‌های جانبی هستند که از کنار ساقه اصلی رشد می‌کنند، هرکدام از این پنجه‌ها می‌توانند مانند ساقه اصلی، به خوشه رفته و باعث افزایش عملکرد شوند. توجه کنید که افزایش بیش از حد پنجه نیز مناسب نیست، در این شرایط بین پنجه‌ها برای دریافت مواد غذایی رقابت شکل گرفته و برخی از آنها نابارور خواهند شد. به‌طور معمول 3 الی 5 پنجه در گندم شکل می‌گیرد.

پنجه زنی در گندم
مرحله پنجه زنی در گندم

در این مرحله مصرف کود اوره، سولفات آمونیوم یا نیترات آمونیوم بصورت سرک و محلول‌پاشی برگی کودهای ریزمغذی و پتاسیم باعث افزایش پنجه‌زنی و افزایش تعداد آغازه‌های سنبلچه (جایگاه دانه) می‌شود.

مرحله طویل شدن ساقه

یکی از مراحل حساس کوددهی برای افزایش عملکرد گندم، مرحله ساقه‌روی است. رشد ساقه در اثر طویل شدن طول میانگره‌ها اتفاق می‌افتد. هر گیاهچه حدود 8 تا 14 گره را بصورت فشرده (که با میانگره‌های 1 میلی‌متری از هم جدا شده‌اند) روی  هم دارد که در صورتی که شرایط محیطی مساعد باشد، رشد شش گره اول باعث هدایت سنبله به سمت بالا و طویل شدن ساقه می‌شود. میانگره‌های پایینی بصورت فشرده باقی می‌مانند. زمانی که برگ مربوط به هر گره به اندازه نهایی خود رسید میانگره بعدی شروع به رشد می‌کند. vدر زمان ساقه روی نیاز غذایی و رطوبتی گیاه بالا بوده و هرگونه تنش در این مرحله از جمله کمبود نیتروژن و خشکی باعث می‌شود بعضی از پنجه‌ها نابارور شوند.

ساقه روی در گندم
مرحله طویل شدن ساقه

در مرحله ساقه‌روی، درکنار رشد طولی ساقه و افزایش فاصله میانگره‌ها، اندام‌های رویشی مثل برگ‌ها، غلاف برگ‌ها و ریشه توسعه می‌یابند. استفاده از کودهای نیتروژنی در طول دوره رشد ساقه، تاثیر زیادی در افزایش رشد رویشی و برگ‌ها دارد، در واقع لازمه افزایش عملکرد گندم رشد مناسب برگ‌ها و ساقه یعنی رشد رویشی و افزایش سطح تولید مواد فتوسنتزی توسط گیاه است. برای اینکار می‌توان از کودهای سولفات آمونیوم، اوره و یا نیترات آمونیوم بصورت سرک و کودهای ریزمغذی به همراه آب آبیاری یا برگ‌پاشی استفاده کرد. استفاده بی از حد کودهای نیتروژنه باعث افزایش احتمال خوابیدگی بوته‌ها می‌شود بنابراین زمان و مقدار مصرف این کودها اهمیت زیادی دارد.

برای جلوگیری از خوابیدگی بوته‌ها (ورس) می‌توان از کودهای سیلیکات پتاسیم در طول دوره رشد استفاده کرد.

ظهور سنبله و گرده افشانی

پس از ظهور سنبله، دانه‌های گرده بالغ آزاد می‌شوند و گرده‌افشانی صورت می‌گیرد. گرده افشانی در سنبله گندم از طریق مشاهده خارج شدن پرچم‌ها از گلچه‌‌ها قابل تشخیص است. بروز هرگونه تنش آبی یا گرما و کمبود مواد غذایی در این مرحله روی تعداد نهایی دانه در سنبله و عملکرد تاثیر دارد. مرحله گرده افشانی یک دوره کوتاهی بوده و ممکن است بین 3 الی 4 روز  در کل مزرعه عمل گرده‌افشانی صورت گیرد. معمولا با افزایش دما و در اوایل صبح اتفاق می‌افتد.

ظهور سنبله و گرده افشانی در گندم
ظهور سنبله و گرده افشانی

از آنجایی که تعداد نهایی دانه در این مرحله تعیین و تثبیت می‌شود، استفاده از کودهای کلسیم و ریزمغذی حاوی عناصری مانند روی و بور بصورت محلول‌پاشی برگی تاثیر زیادی در افزایش تعداد دانه در سنبله و نهایتا افزایش عملکرد گندم دارد.

مرحله نمو و پرشدن دانه

بعد از گرده‌افشانی گلچه‌هایی که بارور شوند، دانه را تشکیل داده و این دانه با مواد فتوسنتزی پر می‌شود. مرحله نمو دانه از مرحله گرده افشانی تا رسیدگی فیزیولوژیکی را شامل می‌شود. دانه گندم از زمان تشکیل، سه مرحله بزرگ شدن، پرشدن و رسیدگی فیزیولوژیکی را پشت سر می‌گذارد. بعد از تشکیل دانه، مواد فتوسنتزی در آندوسپرم آن ذخیره می‌شود. پرکردن دانه شامل سه مرحله شیری، خمیری نرم و خمیری سخت است.

نمو دانه گندم
مرحله نمو و پرشدن دانه گندم

بعد از مرحله گرده‌افشانی، دیگر نمی‌توان روی تعداد دانه در سنبله تاثیر گذاشت، چرا که تعداد نهایی دانه در سنبله تا اواخر گرده‌افشانی تعیین شده است. در این مرحله باید از کودهایی استفاده کنیم که مواد غذایی در دانه تجمع یافته و وزن آن بیشتر شود. استفاده از کودهای پتاسه یا سیلیکات پتاسیم بصورت محلول‌پاشی برگی تاثیر زیادی در افزایش وزن دانه و افزایش عملکرد گندم دارد.

سخن پایانی : کشاورزان عزیز، رسیدن به عملکرد و تناژ بالا در گندم تنها با رعایت چند تکنیک ساده که در بالا ذکر شد میسر خواهد بود. به این نکته توجه کنید که افزایش عملکرد گندم زمانی حاصل خواهد شد که همه عوامل موثر برعملکرد مانند تاریخ‌های کاشت، آبیاری، رقم مناسب، اجرای برنامه کودی صحیح و علمی، مبارزه با علف‌های هرز و آفات و سایر مواردی که ذکر شد بصورت بهینه مدیریت شوند.

اگر در زمینه برنامه کودی و افزایش عملکرد گندم و سایر موارد مربوط به این محصول سوال و نظری دارید، در بخش نظرات همین صفحه مطرح کنید.

سوالات متداول در مورد افزایش عملکرد گندم

 • بهترین کود برای افزایش تناژ گندم چه کودی است؟
  • کشاورزان عزیز توجه کنید که یک کود به تنهایی نمی‌تواند تمام نیاز گندم را برطرف کند و شما را به عملکردهای بالای گندم برساند، برای افزایش عملکرد گندم ضروری است که چند کود با کیفیت حاوی عناصر مورد نیاز را در قالب برنامه کودی مصرف کنید تا به هدفتان برسید. احتمالا در بازار با کودهایی مواجه شوید با عنوان کود مخصوص گندم، این کودها صرفه جنبه تبلیغاتی داشته و با هدف فروش بیشتر روانه بازار می‌شوند.
 • میزان مصرف کود اوره برای گندم چقدر است؟
  • اول از همه توجه کنید که تمام کود اوره را در یک مرحله مصرف نکنید و آن را در چند قسط استفاده کنید. میزان مصرف این کود بسته به آزمایش خاک متفاوت است. میزان نیاز به نیتروژن در خاک‌های با ماده آلی کمتر، افزایش می‌یابد. نکته دیگر اینکه در کشت‌های دیم باتوجه به محدودیت رطوبت میزان مصرف آن کمتر در نظر گرفته می‌شود. به طورکلی میزان مصرف کود اوره برای گندم 150 تا 200 کیلوگرم اوره در هکتار مصرف می‌شود. باز هم تاکید می‌شود که مقدار ثابتی از اوره را بصورت عمومی برای تمام مزارع مصرف نکنید.
 • میزان بذر مصرفی گندم در هکتار چقدر است؟
  • میزان بذر مصرفی گندم برای گندم آبی و دیم متفاوت است، از طرفی بسته به ریز یا درشت بودن بذر، قدرت جوانه زنی و خلوص آن میزان بذر استفاده شده متغیر است. توصیه می‌شود به جای استفاده از عبارت بذر مصرفی، از تراکم بذر در واحد سطح استفاده کنید. در این صورت برای هر موقعیتی و مزرعه‌ای می‌توانید میزان بذر نهایی برای کشت در هکتار را مصاحبه کنید. توصیه می‌شود بخش میزان بذر مصرفی گندم در مقاله را بصورت کامل مطالعه کنید.
 • چگونه بهترین رقم بذر گندم که عملکرد بالایی داشته باشد را انتخاب کنیم؟
  • برای اینکار به جهاد کشاورزی منطقه خود مراجعه کنید که رقمی با عملکرد بالا و سازگار به منطقه شما معرفی گردد.

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد رأی: 86

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

41 پاسخ

 1. خیلی ممنونم ک به صورت رایگان به دسترس تمام کشاورزان هستین تشکر ازشما

 2. سلام خسته نباشید گندم کشت کردم رشد خوبی کرده اما هنوز به خوشه نرفته چه کودی به صورت محلول پاشی استفاده کنم ممنون

 3. دستتون دردنکنه واقعامطالبتون مفیدبودولی مهندس یک برنامه کودی گندم ازپنه زنی تاپرشدن دانه متناسب بااب هوای منطقه مون میخواستم

 4. سلام
  گندم ما زرد شده و عملکرد خوبی ندارد و تا ۱ ماه دیگر بارندگی نداریم که بهش کود دهیم
  چکار‌کنیم؟

 5. س.م.جان دمت گر داش، مرحله سنبله ۱۰-۱۲ روز دیگه شروع میشه،الان کود پتاس بالا به همراه چه چیز دیگه میتونم محلول پاشی کنم لطفا رهنما باشین تشکر.واینکه مشکلی در زمان پاشش هست یا نه. دهقان ازگلستان

  1. سلام خدمت شما
   در مرحله ای که سنبله تازه میخواد ظاهر شه کلسیم ریزمغذی محلول پاشی کنید. در مرحله شیری به سمت خمیری شدن دانه هم سولوپتاس به همراه آب آبیاری مقداری هم اوره به سولوپتاس اضافه کنید. در این مرحله سیلیکات پتاسیم هم میتونید محلول پاشی کنید.

 6. سلام برای سنگینی وبرداشت بهتر بجای محلول پاشی چه نوع کودی رو به عنوان ریزدانه پاشی درزمان دانه پرکردن باید به گندم داد

  1. سلام، لطفا سوالتان را کمی واضح‌تر مطرح بفرمایید. منظورتان از ریزدانه پاشی چی هست؟
   در مرحله پرکردن دانه محلول پاشی کودهای پتاسه یا سیلیکات پتاسیم تاثیر زیادی در افزایش وزن دانه دارند.

 7. سلام.مهندس عزیز برای مرحله پنجه زنی گندم کود سه بیست و روی میتونیم محلول پاشی کنیم.مخلوط باشه

 8. میشه بفرمایید بهترین رقم بذر برای مناطق گرمسیری با کشت آبی چه رقم بذری است
  لطفا اسم رقم رو بگید

  1. سلام خدمت شما از جهاد منطقه خودتون سوال بفرمایید. هر منطقه رقم سازگار خودشو داره

 9. سلام نوشتن برنامه کود دهی چند وقت طول میکشه و برای دریافت بعد از ثبت درخواست و دریافت پیامک چطور باید برنامه رو گرفت

  1. سلام حدود 4 تا 5 روز
   همکارانم باهاتون تماس میگیرن و فایلشو براتون میفرستن

  2. سلام اطلاعات خوبي در این‌ مقاله بود لطفا یک‌ برنامه‌ کودی ا مرحله پنجه زنی تأ پرکردن دانه برای‌ کشت گندم دیم مناطق معتدل بفرمایید

 10. سلام آقای مهندس، یه سوال داشتم خدمتتون
  زمان کاشت گندم گویا به خاطر بالا بود هزینه کود پتاس و فسفر واسه گندم استفاده نکردند و ۱۰ عدد کود ۵۰ کیلویی ازت واسه ده هکتار استفاده کردند. سوال اینجاست که در دوره پنجه زنی میشه ۱۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود سولفات پتاسیم + ۱۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود سوپر فسفات تریپل استفاده کنند. ممنون میشم پاسخ بدید اینجا.

  1. سلام خدمت شما
   در مرحله پنجه زنی بهتر است از کود اوره (درمقادیر کم) بصورت سرک و کودهای پتاسه و ریزمغذی بصورت محلول پاشی برگی استفاده کنید.
   در صورت تمایل از این لینک درخواست بدید تا براتون یک برنامه کوددهی اختصاصی نگارش بشه. هزینش هم رایگانه

 11. سلام وقت بخیر مهندس حدود دو سال هست که زمینهایی که میکارم گندمش سبز نمیشه یا قسمت‌های بزرگی از زمین سبز نمیشه و تنک هستش احتیاج به کارشناسی دارم لطفاً راهنمایی کنید

  1. سلام وقت شما هم بخیر باشه. لطفا با شماره 09142222930 در واتساپ ارتباط برقرار کنید در خدمتتون هستیم.

  1. سلام، خوشحالیم که این مطلب مورد توجهتون قرار گرفته، موفق باشید.

 12. درود به شرفتان برای اموزشتان ولی نگفتین جایگزین کود فسفات تری پریل یاهمان کود سیاه چه کودی است.وشرکت ان رامعرفی کنید.ممنون میشویم…

  1. سلام جناب محمدیان عزیز، از کودهای دی آمونیوم فسفات یا مونوآمونیوم فسفات میتونید استفاده کنید.

  1. سلام جناب مظاهری عزیز، از حسن نظرتون نسبت بهمون سپاسگزاریم. موفق باشید

  2. سلام به نظر شما در صورت استفاده از برنامه کود دهی شما میزان برداشت گندم در هکتار در جنوب کرمان تقریبا چه میزان خواهد بود

  3. سلام خدمت شما
   درصورتی که از لحاظ بقیه موارد محدودیتی نباشه مثل آبیاری، کنترل آفات بیماری‌ها مطمعنا عملکرد نسبت به شرایط موجود افزایش پیدا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سولفات پتاسیم (سولوپتاس)

کود سولوپتاس

کود سولوپتاس با برند کوالی‌مکس تولید اسپانیا