چهار دلیل اصلی زردی برگ‌ها در درختان میوه

زردی برگ ها در درختان میوه

یکی از تغییرات رایجی که در برگ‌های اکثر درختان در واکنش به عوامل محیطی مشاهده می‌شود، زردی است. این زردی می‌تواند ناشی از عوامل مختلف باشد که در این پست به بررسی مهم‌ترین دلایل زردی برگ در درختان میوه می‌پردازیم.

زردی برگ‌ها در پاییز

یکی از ویژگی‌های معمول درختان در پائیز زردی برگ‌ها است. زمانی که میوه روی درختان وجود دارد برگ‌ها برای تامین نیاز گیاه و انتقال مواد به میوه، حالت شاداب و سبز دارند، اما بعد از برداشت میوه، برگ‌های درخت روبه پیری و زردی می‌رود.

زردی برگ در زردآلو

زردی برگ‌های زردآلو در پائیز

بعد از برداشت میوه، مواد غذایی از برگ‌ها به سمت جوانه‌ها، ریشه و سایر اندام‌ها منتقل شده و برای استفاده در سال بعد، در این محل‌ها ذخیره می‌شوند. اولین علامت این اتفاق، تغییر رنگ برگ‌های درخت است. این نوع زردی کاملا طبیعی بوده و هرساله در درختان میوه مشاهده می‌شود. این اتقاق صرفا در پائیز رخ نمی‌دهد  و ممکن است در تابستان نیز بعد از برداشت میوه مشاهده شود.

کمبود آب

یکی دیگر از دلایل زردی برگ‌های درختان، کمبود آب است. در صورتی که آب کافی در اختیار گیاه قرار نگیرد و اصطلاحا درخت در شرایط تنش خشکی قرار گیرد، در مراحل اول، برگ‌ها حالت پژمرده و لوله‌ای به خود گرفته و در صورت تشدید تنش، رشد گیاه کم شده، برگ‌ها شروع به زردی و ریزش می‌کنند. بنابراین برای جلوگیری از وارد شدن تنش به درخت، باید اقدام به آبیاری در زمان و مقدار مناسب کرد.

زردی برگ ها در گیلاس

زرد شدن درخت گیلاس در اثر مسدود شدن قطره‌چکان لوله آبیاری (کمبود آب)

توت آمریکایی

وضعیت نرمال توت آمریکایی در شرایط رطوبتی بهینه (A) و لوله‌ای شدن برگ‌ها در شرایط تنش خشکی (C)

توجه: در شرایطی که برگ‌ها وارد مرحله پژمردگی دائم شوند، حتی آبیاری نیز نمی‌تواند این شرایط را احیا کند و شرایط تولید درخت محدود خواهد شد.

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که بین اکثر کشاورزان در مورد آبیاری مطرح می‌شود، این است که زمان مناسب آبیاری درختان میوه چه زمانی است؟  یا  بهترین زمان آبیاری درختان میوه چه موقعی است؟ ویا فواصل بین آبیاری‌ها در درختان میوه چند روز است؟

در پاسخ به سوالات بالا باید توجه داشته باشید که نیازهای آبی درختان بسته به نوع درخت، شرایط محیطی، شرایط خاک و دوره رشد متفاوت است و همچنین درختان متخلف نیازهای آبی متفاوتی دارند. به عنوان مثال نیاز آبی درخت سیب با گردو متفاوت است. یا درختان در مرحله میوه نیاز بالایی به آب دارند و یا در شرایط افزایش دما مخصوصا تابستان باید با فواصل کمتری اقدام به آبیاری باغ کرد. بنابر دلایل ذکر شده و عوامل مختلف، زمان دقیقی برای آبیاری درختان تعریف نشده است. اما باید توجه داشت که زمانی باید آبیاری صورت گیرد که درخت به آن احتیاج داشته باشد. این کار را می‌توان با بررسی وضعیت رطوبت خاک در عمق مناسب انجام داد. نباید در زمان آبیاری برگ‌های درختان حالت پژمرده داشته باشند، در چنین شرایط درخت تحت تنش شدید آبی قرار دارد و انتظار افت محصول وجود دارد.

نکته: آبیاری باید طوری صورت گیرد که آب تا عمق مناسبی از خاک نفوذ کند تا بوسیله ریشه‌ها جذب شده و به مصرف گیاه برسند.

کمبود مواد غذایی

یکی دیگر از دلایل عمده زرد شدن برگ‌ها در درختان میوه ، کمبودهای غذایی است.

کمبود آهن در درخت هلو

کمبود تعدادی از عناصر غذایی می‌تواند باعث زردی در برگ‌های درخت شود. از جمله آن‌ها می‌توان به کمبود آهن، نیتروژن، گوگرد و … اشاره کرد. باید توجه داشت که تشخیص کمبود عناصر غذایی از روی علائم ظاهری گیاهان کاری دشوار است و نمی‌توان بصورت دقیق نوع کمبود را مشخص کرد. برای اینکار ضروری است که اقدام به آنالیز بافت گیاه و خاک برای تشخیص مقدار عناصر غذایی کرد.

آفات و بیماری‌های گیاهی

یکی از دلایل دیگری که باعث زردی در برگ درختان می‌شود، انواع بیماری‌های قارچی، باکتریایی، نماتد و … است. براثر خسارت آفات و بیماری‌ها، میزان تولید در برگ‌ها کاهش یافته و درنهایت زردی و مرگ برگ را شاهد خواهیم بود.

به عنوان مثال یکی از راه‌های ورود انواع بیماری مانند قارچ به خاک، استفاده از کودهای دامی فراوری نشده است. فضولات دامی فراوری نشده حاوی انواع بیماری‌های قارچی، تخم و لارو حشرات است. در این زمینه توصیه می‌شود حتما مقاله “کودهای حیوانی” را مطالعه کنید.

کرم سفید ریشه

یکی از خطرناک‌ترین آفاتی که می‌تواند به همراه کودهای دامی وارد خاک و محیط ریشه گیاه شود، کرم سفید ریشه است. این کرم با تغذیه از ریشه گیاه باعث می‌شود گیاه نتواند آب و مواد غذایی را بصورت صحیح از خاک جذب کند و نهایتا منجر به زردی برگ‌ها و خشک شدن درخت می‌شود.

پوسیدگی طوقه و ریشه در درختان

پوسیدگی‌های طوقه و ریشه نیز می‌تواند به مرور باعث زردی برگ‌ها و از بین رفتن درخت شود. این پوسیدگی‌های ناشی از انواع بیماری‌های قارچی و باکتریایی است.

جلوگیری از زردی برگ‌ها در درختان

1- برای آبیاری درختان از آب سالم استفاده کنید. استفاده از آب شور، آب استخرهای ماهی و … می‌تواند باعث زردی و از بین رفتن درختان شود. یکی از اشتباهات رایج افراد در مورد درختان باغ ویلاها‌ یا خانه‌ها این است که اجازه می‌دهند، مواد شوینده مانند مایع دستشویی، ظرفشویی، مواد شوینده لباس و … به همراه آب پای درخت برسد. این مواد برای درخت به شدت سمی بوده و باعث زرد شدن تدریجی و خشک شدن درخت می‌شود.

2- فواصل آبیاری را به درستی تنظیم کنید، کم آبیاری یا آبیاری بیش از حد نیز می‌تواند باعث زردی برگ‌ها شود.

3- حدالامکان از کودهای حیوانی در باغات خود استفاده نکنید، این فضولات انواع آفات و بیماری را وارد باغ می‌کنند. در کنار این، کودهای حیوانی باعث افزایش شوری خاک و ایجاد مشکلاتی برای ریشه درخت در جذب آب و مواد غذایی می‌کنند.

4- پای درختان را شخم و یا بیل نزنید، با اینکار ریشه‌های سطحی قطع شده و یا آسیب می‌بینند. آسیب به ریشه نیز باعث زردی در برگ‌ها و ضعیف شدن درخت می‌شود.

5- به تغذیه درختان خود توجه ویژه داشته باشید. کمبود عناصر غذایی در خاک باعث ضعف درخت شده و اولین علائم این ضعف، بروز زردی در برگ‌های درخت است. به عنوان مثال کمبود آهن باعث ایجاد زردی در برگ‌های انتهایی و در صورت تشدید آن، زردی در کل درخت مشاهده می‌شود.

6- درختان خود را بصورت غرقابی (سنتی) آبیاری نکنید. تجمع رطوبت در قسمت طوقه و تنه درخت، باعث بروز انواع آلودگی‌های قارچی، پوسیدگی طوقه و ریشه شده و باز زردی و خشک شدن درخت را شاهد خواهیم بود.

نحوه صحیح آبیاری درختان

اگر بصورت غرقابی آبیاری می‌کنید، تشتک پای درخت را طوری تنظیم کنید که آب به تنه درخت نرسد.

7- قسمتی از خاک پای درخت را طوریکه به ریشه‌ها آسیبی نرسد، برداشته و بخش طوقه و ریشه را بررسی کرده و از وجود علائم پوسیدگی یا سیاه شدگی و یا کرم‌های سفید ریشه در خاک اطمینان حاصل کنید. در صورتی که این موارد را مشاهده می‌کنید، زیر نظر یک متخصص گیاهپزشک اقدامات کنترلی مناسب را انجام دهید.

این آموزش چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 3.4 / 5. تعداد رأی: 151

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

38 پاسخ

 1. درخت عنابم سال دومشه ارتفاعش130س ازبیست رو زپیش فقط30س بالاش سبزمونده محبت بفرماییدچکارش کنم، تشکر

 2. سلام از چه طریق میتونم عکس درخت که زرد شده و برگ ان مشکل داره براتون بفرستم ممنونم اگه راهنمایی بفرمائید

 3. سلام دو سال هست سه تا نهال کاشتم مرکبات رشتشون جوانه زنی برگهاش خوبن ولی تابستان که هوا گرم میشه برگهاش پیچ میخورن و بعد سفید میشن تا سال بعد که دوباره جوانه زدن شروع میشه اون برگهای قبلی میریزه یعنی این همیشه تکرار میشه دیگه قد نمیکشن میشه راهنمایم کنید

  1. سلام درختان شما روفصل تابستان افتی به اسم کنه جلوی روشد شو میگیره ازکنه کش استفاده کنید ممنون

 4. سلام خدمت کارشناسان ترویج درختان میوه اموزش بسیارعالی پیشگیری ازسرمازدگی درختان انگوروجوددار ممنون

 5. سلام و خسته نباشید خدمت مهندس محترم.من یک نهال شاه توت رو ۲ ماهه که کاشتم ولی اصلا رشد نداره و برگای تازه که جوانه میزنه زرد میشه.درخت اصلا خوب جوانه نمیزنه وخیلی زرد و زاره.خواهش میکنم راهنمایی کنید چکار کنم چون من خیلی به درختام علاقه دارم و اصلا دوست ندارم خشک بشه.در ضمن توی حیاط خونه کاشتم.خیلی ممنونم.اگه میشه شماره بدین تا توی واتساپ عکس بفرستم واستون

 6. سلام ممنون از توضیحات خوب و مفیدتون درختان به ما خوب و سر حال هستن ولی برگهاشون از بالا تا پایین زرد شده از پارسال تابستون الان که بهار هست بازم برگهاشون زرد دراومده میخواستم علتش رو بدونم پارسال بهشون اهن دادیم ولی خوب نشد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام شماره واتساپ ایشونا برامنم بفرستید عکس درختمونا براشون بفرستیم

  1. سلام
   اگر امکان داره شماره بهمون بده تا عکس داخل واتساب براتون ارسال کنیم و از تجربیات شما استفاده کنیم. ممنون

 7. با عرض سلام امسال یک نهال زردلم کاشتم و رشد خوبی هم داشته ولی ناگهان همان شاخه هایی که سر نهال رشت کرده برگهایش همانطور که سبز بوده به همان صورت سبزی که دارد پژمرده و خشگ شده لطفا رانمایی بفر مایید ممنون

  1. سلام، کل نهال خشک شده یا فقط سرشاخه‌ها؟ لطفا ازش عکس بفرستید تا دقیق‌تر بررسی بشه

 8. سلام ضمن تشکر از مقاله مفید شما . برگ یکی از درختان هلو زرد شده و رشد و جوانه جدید ندارد پای ریشه را کندم پوست آن قسمت خیلی لزج شده و راحت کنده می‌شود و نارنجی رنگ است لطفا دستور بفرمایید چه کنیم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال زیاد پوسیدگی قارچی گرفته، با مشورت یک گیاهپزشک و نشان دادن عکسای درخت از قارچ کش مناسب استفاده کنید.

 9. سلام .برگ درختهای هلویم زردشده است لطفا درصورت امکان علت رابرایم روشن نمایید.باتشکر

  1. سلام جناب احمدی لطفا مقاله رو بخونید و موارد رو بررسی کنید، از وضعیت درختاتون عکس ارسال کنید تا بیشتر بررسی بشه

 10. برگ درختان البالوزردشده دقیقا این طور که شماگفتیدعلتش بوده آبیاری کردن آن مشکل داره حالابایدچیکارکنیم

  1. سلام آبیاری‌هاتون به موقع انجام نمیشه؟ یا بیش از حد آبیاری میشه؟

 11. سلام ببخشید برک درختان سیب ما الان تو تابستان زرد شدن چیکار کنیم آهن هم داده بودم ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام خدمت شما، لطفا چندتا عکس از وضعیت درختاتون ارسال کنید بهتر میشه درمورد زردی درختاتون صحبت کرد.

  2. سلام. درختای زردآلوی ما، الان که اوایل مرداده زرد شدن. علت خاصی داره یا از مواردی ک گفتین هستش؟

  3. سلام امسال اکثر مناطق گرما شدیده و جاهای مختلف زردی روی زردآلو مشاهده میشه! دورهای آبیاریتون رو یکم کوتاه کنید. مواردی که گفته شده رو هم بررسی و رعایت کنید.

 12. باسلام.استفاده ازکودحیوانی پوسیده واصطلاحا متخلل شده(بدون بو) نه تنها باعث شوری خاک نمیشه بلکه بسیارمفیدهم هست.وباعث حرکت سریع ریشه هامیشه.اون کودتازه حیوانیه که باعث شوری خاک میشه.کودپوسیده ی گاوی برای مناطق کم بارش وکودپوسیده گوسفندی برای مناطق پربارش وسرد،فوق العاده برای درختان مفیداست.کوداسبی هم سرشارازآهن است،طوریکه ماروازمحلولپاشی کلات آهن بی نیازمیکنه.بعدشم پابیل کردن پای درخت اگربااحتیاط انجام بشه هیچ ضرری نداره که هیچ،بلکه باعث وروداکسیژن به ریشه های معین(کمکی،رویی)درختان میشه.ثانیا:اگرم ریشه های سطحی کنده بشه،حداکثردرعرض دویاسه روز،ریشه های سطحی ترمیم شده ورشدمیکنند،اون ریشه اصلی است که درفصول بهاروتابستان اگه کنده بشن باعث زردی برگ درختان میشن.

  1. سلام دوست عزیز، از بابت توضیح و نکته نظراتتان سپاسگزاریم، در داخل مقاله هم ذکر شده که از کودهای دامی فراوری نشده استفاده نشه، از طرفی روش‌های فراوری مناسبی روی این فضولات شکل نمگیره و باید این نکته رو در نظر بگیرید که فراوری صرفا پوساندن و دپوی بلند مدت فضولات دامی نیست. در مورد بیل زدن هم اکثر کشاورزان توجهی به شخم عمیق یا سطحی نمیکنند و اینکار مشکلاتی رو برای درختا ایجاد میکنه. نکته دیگر اینکه ریشه‌های سطحی وظیفه جذب مواد غذایی رو برعهده دارند، چرا با بیل زدن و شخم باعث بشیم این‌ها آسیب ببیند و بعد منتظر ترمیمشون بمونیم؟

  1. سلام مهندس تعدادی درخت البالو وگیلاس دارم برگشون داره زرد میشه چه عواملی باعث شده مگن قارچ چه کارش کنم

 13. سلام مهندس برگای درختای میوه منم زرد میشن منتهی نمیدونم مال کدوم عاملی هستش که گفتین؟! کمبود دارن یا از چیه

  1. سلام جناب محمدی، با شماره‌های درج شده در صفحه تماس، با کارشناسامون در ارتباط باشید حتما راهنمایی میکنن

  1. سلام وعرض ادب خدمت کارشناسان کشاورزی….بنده یک درخت گردو دارم در حیاط خانه……همیشه رنگش زرد هستش وارد خیلی کم میگیره واکثر گردوها پوک وداخل گردو سیاهه وغیر قابل مصرف ..تمام شاخه هایش خشک میشه…ممنون میشم راهنمایی بفرمایید…

  2. سلام
   من چند تا نهال گردو کاشتم ولی الان رنگ برگها داره سفید میشه.چکارش کنم که خراب نشه. البته ما آپارتمان زندگی می‌کنیم.

  3. سلام درخت گلابی دارم که دوساله برگاش ازهمون اوایل بهار شروع میکنه به زرد شدن لطفا راهنماییم کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.